ФОБИЈЕ, ШТЕДЉИВОСТ, СМИСАО ЗА ХУМОР: Шта нам је у крви, а шта научимо?
Иако научници не могу дати јасан одговор на питање шта највише утиче на карактер особа, да ли је то околина, гени или васпитање, многа истраживања су показала да деца не наслеђују само изглед већ и многе особине.
Поједине такве одлике је немогуће променити. Једна од ставки коју деца наслеђују од родитеља јесу фобије, а осим тога и екстровертност.
Разлог за наслеђивање ових особина некада лежи у прецима, а не у томе што су вас родитељи уписивали на многе ваннаставне активности. Осим тога, уочена је генетска веза између екстровертности, поремећаја пажње и хиперактивности.
Такође, поједине особе верују да је смисао за хумор научена особина која зависи од околине у којој нека особа одраста. Подложност стресу је још једна особина која се преноси са родитеља на децу. Уколико је мајка била изложена стресу у трудноћи, могуће је да ће њено дете бити подложније стресу у животу.
Склоност ка штедњи новца још једна је од особина коју деца наслеђују од родитеља. Наиме, неке особе су генетски склоне шпарању, без обзира на висину прихода, пол и образовање. Овакве особе ређе имају лоше навике попут пушења и мање су подложне дијабетесу.
Гени играју битну улогу и када је у питању музички таленат, а посебно препознавање тонова и ритма. Поједини аспекти талента за музику леже искључиво у генима и немогуће их је научити.