СРБИЈА ДОБИЛА ПРВЕ АИ МЕНАЏЕРЕ Од 14 пријављених полазника сертификате ПКС добило њих 12
БЕОГРАД: У Привредној комори Србије (ПКС) данас су уручени сертификати првој генерацији менаџера вештачке интелигенције (АИ) у Србији и плакета Центру за дигиталну трансформацију (ЦДТ) ПКС која је, како је речено, потврда испуњености стандарда и признање за посвећеност развоју компетенција у складу са европским стандардима.
На обуку за стицање сертификата за АИ менаџере се пријавило укупно 14 полазника, а тај документ је стекло њих 12.
Директор Центра за дигиталну трансформацију ПКС Предраг Николић рекао је на стручном скупу поводом сертификовања прве генерације АИ (артифициал интеллигенце) менаџера, да сада и званично отпочиње са радом ЦДТ трениг центар који је основан пре седам година са циљем да помогне компанијама на њиховом путу дигиталне трансформације.
Он је казао да су још тада фирме схватиле да је едукација пола посла ка њиховој дигиталној трансформацији додајући да ће се кроз тренинг центар покушати на један практичан начин знање и вештине у области АИ по највишим светским стандардима спустити на запослене у компанијама у Србији.
Ово радимо уз партнерство са компанијом Аустриан Стандардс, ауторизованим тренинг центром, чију смо смо методологију добили и према томе разрадили све ове програме едукације.Ови сертификати су глобално признати и ми ћемо ову платформу учинити глобалном и из перспективе Србије, јер ћемо ангажовати и наше експерте, рекао је Николић.
Према његовим речима, професионалци и компаније које усвоје та знања одмах ће моћи да их примене у својим пословањима, а то су оптимизација пословних процеса, боље квалитетније бизнис моделе.
Како је додао, платформу ће моћи да искористе и за унапређењ својих производа и услуга, па чак и да осмисле некакве нове иновативне производе и услуге и тако поспеше комуникацију између нетехнолошке и технолошке стране привреде.
Консултант ЦДТ-а и добитник сертификата АИ менаџер Милан Боричић рекао је да су се овакве сертификације до сада радиле у иностранству и да је њему лично овај курс који је овде похађао доста значио јер је био конципиран тако да не само надогради своје знање из технике већ и да стекне нека нова знања из области вештачке интелигенције и да тако донесе својој компанији нешто ново и боље.
Компаније су често збуњене, нису сигурне како да примене вештачку интелигенцију, свесне су да морају, јер то није више сада само тренд и нешто о чему се прича, већ је то је сада постала реалност. Међутим често компаније не могу да разликују неке обичне софтверске системе од система вештачке интелигенције, па ће полазници ове обуке моћи да помогне привреди у Србији да пре свега препознају добре прилике, рекао је Боричић.
Он је нагласио и да су потенцијали вештачке интелигенције много већи и да није увек лако њу применити у овдашњим и генерално предузећима глобално.
Консултант ЦДТ-а и добитник сертификта АИ менаџер Миљан Радуновић рекао је у самом старту претпоставио да ће курс за АИ медаџере на који се пријавио бити нешто добро, али да није веровао да ће тај курс бити стварно толико добар.
Научио сам доста не само о технологији у којој сам годинама, већ сам и боље упознао вештачку интелигенцију која ће доћи у Србију. Имали смо изванредне предаваче и све је било интерактивно, рекао је он.
Радуновић је нагласио и да вештачка интелигенција није само ствар технологије и њена примена у бизнису је ствар познавања бизниса, пословних процеса, закона и онога шта је то и који бенефит може да донесе компанији.
Сви желе да крену у то, међутим многе компаније не знају, односно још увек немају искуство како то да ураде и зато је овај курс одличан јер учи о томе како да се управља пројектом, како да тај пројекат остане у току да би компаније осетиле да су нешто добиле и да би дале још више енергије и ресурса у развоју вештачке интелигенције у свом окружењу, рекао је Радуновић.
На данашњем скупу у ПКС, ЦДТ је представила и своје могућности као референтног тела за сертификацију компетенција и реализацију обука које одговарају потребама тржишта.
На скупу су најављени и будући програми, као и иницијативе везане за сертификацију према стандарду ИСО 17024 и развој кључних вештина као што су дигитална трансформација и управљање вештачком интелигенцијом, а као и то како сертификоване компетенције могу допринети конкурентности и развоју тржишта рада у Србији, у складу са европским стандардима.