СРБИЈА ПОЈАЧАВА КОНТРОЛУ Да ли нам прети епидемија слинавке и шапа
У Србији није потврђен ниједан случај болести слинавке и шапа, једне од најопаснијих вирусних болести домаћих и дивљих папакара, саопштило је данас Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде.
Министарство је најавило да ће Србија, због потврђених случајева заразе у појединим земљама Европе, поступити по првом степену узбуњивања, као и да се тренутно спроводи свеобухватна и интензивна контрола на свим нивоима.
Додаје се да је последњи случај ове болести у Србији регистрован 1996. године на територији Косова и Метохије.
"Болест слинавке и шапа је једна од најопаснијих заразних, вирусних болести домаћих и дивљих папакара. Болест се брзо шири директним контактом међу животињама, али и преко заражених предмета, контаминираних возила, хране, воде и људи који су били у контакту са инфицираним животињама. Људи могу да преносе вирус механички односно преко руку, одеће, превозних средстава и слично. Болест изазива велике економске губитке и захтева најстроже мере контроле", наводи се у саопштењу.
Истакнуто је да је Министарство 21. јануара ове године донело Наредбу о мерама за спречавање уношења слинавке и шапа, која прописује појачану контролу животиња производа животињског порекла и хране за животиње из земаља са потврђеним случајевима, обавезно пријављивање свих сумњивих случајева ветеринарским службама и строге мере биосигурности на фармама, укључујући дезинфекцију, контролу уласка и изласка људи и возила.
На предлог министра пољопривреде, шумарства и водопривреде Александра Мартиновића, министарство је успоставило СОС линију у оквиру Управе за ветерину.
"Путем броја телефона 011/311-7100 грађани могу да се информишу о самој болести слинавка и шап, мерама превенције и поступању у случају сумње на заразу, а све у циљу правовремене реакције и спречавања настанка и ширења болести", додаје се у саопштењу.
Министарство апелује на све држаоце животиња, ветеринаре и друге актере у сектору сточарства да покажу максималну одговорност и примењују ригорозне биосигурносне мере, како би се спречио потенцијални унос болести у Србију.
"Држаоци животиња су дужни да пажљиво прате здравствено стање животиња и строго се придржавају свих биосигурносних мера. У случају симптома попут везикуле на устима, језику, папцима или вимену, отежаног кретања и обилне саливације, обавезно је хитно обавестити надлежног ветеринара или ветеринарску инспекцију. Ветеринарске службе су у обавези да реагују без одлагања и спроведу све неопходне мере у случају сумње на инфекцију", поручили су из министарства и напоменули да ће свако нелегално кретање животиња у Србији бити строго санкционисано.
Такође, министарство је упутило апел грађанима који долазе из иностранства у Србију, и нагласило да је строго забрањен унос хране животињског порекла из земаља у којима су потврђени случајеви болести или се спроводе мере у рестриктивним подручјима .
"Таква храна представља највећи ризик за уношење вируса у Србију и зато ће бити одузета од стране граничних служби Србије. Управа царина је појачала контролу путника, возила и личног пртљага. Гранична ветеринарска инспекција ће у сарадњи са Управом царина спроводити све прописане мере у складу са Наредбом", указали су из Министарства.
Додаје се и да је Министарство, преко Управе за ветерину, у сталној комуникацији са надлежним органима у Србији и Европи, како би осигурало благовремено спровођење превентивних мера.
"Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде наставља да прати ситуацију и о свим новим околностима ће благовремено обавештавати јавност", закључује се у саопштењу.