„THANAKHA” НА ПУТУ КА УНЕСКОВОЈ ЛИСТИ! Мјанмар жели да заштити своју традиционалну козметику стару више од 1.000 година
Мјанмар је поднео захтев да се њихова традиционална козметика „thanakha” стави на Унескову листу светске нематеријалне културне баштине, преноси Танјуг.
Жене и деца у Мјанмару наносе традиционалну природну козметику – жућкасто-белу пасту направљену од млевене коре дрвета, и то на образе, нос, чело, врат, подлактице и потколенице после јутарњег туширања, током дана и пре спавања, пише АП.
Није уобичајено да је мушкарци употребљавају на својим лицима.
Верује се да употреба пасте „thanakhа” датира више од 1.000 година, што се може видети на муралима у храмовима из 11. века у старој престоници Багану, месту светске баштине Унеска.
„Thanakha” се прави од коре неколико врста тропске сандаловине које расту у сувим зонама централног Мјанмара, које су тренутно упориште оружаног отпора војсци.
Чланови 36 организација, старих од пет до 80 година, окупили су се јуче у парку у Јангону, највећем граду у Мјанмару, да би је представили као симбол мјанмарског друштва такмичећи се у традиционалним песмама и плесовима.
Изван простора за извођење, десетак штандова продавало је гомиле исеченог „thanakha” дрвета и ове козметичке производе.
Sandar Khin, председавајући Фонда за културну баштину Мјанмара, који је организовао такмичење, рекао је да се оно одржава како би се истакла култура „thanakhe” и помогло у привлачењу светске пажње.
„Thanakha” је првобитно предложена за уврштавање на Унескову листу нематеријалног културног наслеђа у марту 2020. године, али је пријава одбијена јер је била непотпуна.
Ако сада буде призната, „thanakha” ће постати друга нематеријална културна баштина Мјанмара коју је признао Унеско, након што је прошлог децембра додат традиционални фестивал воде Thingian.