„THANAKHA” NA PUTU KA UNESKOVOJ LISTI! Mjanmar želi da zaštiti svoju tradicionalnu kozmetiku staru više od 1.000 godina
Mjanmar je podneo zahtev da se njihova tradicionalna kozmetika „thanakha” stavi na Uneskovu listu svetske nematerijalne kulturne baštine, prenosi Tanjug.
Žene i deca u Mjanmaru nanose tradicionalnu prirodnu kozmetiku – žućkasto-belu pastu napravljenu od mlevene kore drveta, i to na obraze, nos, čelo, vrat, podlaktice i potkolenice posle jutarnjeg tuširanja, tokom dana i pre spavanja, piše AP.
Nije uobičajeno da je muškarci upotrebljavaju na svojim licima.
Veruje se da upotreba paste „thanakha” datira više od 1.000 godina, što se može videti na muralima u hramovima iz 11. veka u staroj prestonici Baganu, mestu svetske baštine Uneska.
„Thanakha” se pravi od kore nekoliko vrsta tropske sandalovine koje rastu u suvim zonama centralnog Mjanmara, koje su trenutno uporište oružanog otpora vojsci.
Članovi 36 organizacija, starih od pet do 80 godina, okupili su se juče u parku u Jangonu, najvećem gradu u Mjanmaru, da bi je predstavili kao simbol mjanmarskog društva takmičeći se u tradicionalnim pesmama i plesovima.
Izvan prostora za izvođenje, desetak štandova prodavalo je gomile isečenog „thanakha” drveta i ove kozmetičke proizvode.
Sandar Khin, predsedavajući Fonda za kulturnu baštinu Mjanmara, koji je organizovao takmičenje, rekao je da se ono održava kako bi se istakla kultura „thanakhe” i pomoglo u privlačenju svetske pažnje.
„Thanakha” je prvobitno predložena za uvrštavanje na Uneskovu listu nematerijalnog kulturnog nasleđa u martu 2020. godine, ali je prijava odbijena jer je bila nepotpuna.
Ako sada bude priznata, „thanakha” će postati druga nematerijalna kulturna baština Mjanmara koju je priznao Unesko, nakon što je prošlog decembra dodat tradicionalni festival vode Thingian.