overcast clouds
8°C
13.02.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

КИДФЛУЕНСЕРИ ДИКТИРАЈУ ТРЕНДОВЕ И ЗГРЋУ ПАРЕ Са осам година деца самостално обављају онлајн куповину, са десет године знају основе програмирања и алата вештачке интелигенције

13.02.2025. 08:45 09:34
Извор:
Дневник
деца
Фото: freepik.com/ilustracija

Да ли сте знали да већина малишана већ око треће године редовно игра онлајн игре и гледа видео садржаје, савршено баратајући мобилним телефонима и даљинским управљачима?

Многа деца млађа од осам година већ знају како самостално да обаве куповину путем интернета. До десете године, многа деца су већ савладала основе програмирања и алата вештачке интелигенције, кажу светски статистичари. 

Један од трендова последњих година показује да за све већи број деце интернет није само место за трошење џепарца и забаву. Више од 70 одсто младих у САД и Европи тврди да им је важно да имају сопствене приходе, а 42 одсто тинејџера већ зарађује новац на интернету.

Један популаран дечији инфлуенсер у Србији недавно је снимио видео у коме подучава другу децу како да се уз помоћ личне карте родитеља региструју на онлајн кладионице, кажу на Редиту. 

Његови видео снимци, често испуњени хумором, игром и забавним активностима, привукли су велику публику, што му је омогућило да стекне знатан број пратилаца и чак остварује приходе путем своје онлине присутности. 

Да ли је овај видео нека врста сарказма (што деца испод 9 година не разумеју) или је с неком кладионицом потписао уговор, не зна се. Оно што се зна јесте да све више деце потпуно без контроле крстари интернетом, а многа су занета могућностима зараде и тако подложна преварама. Кидфлуенсери диктирају трендове, начин живота и пласирају комерцијални садржај, ради остваривања прихода. 

Врло често припадају клану такозваних „непо-беба” – деци славних родитеља, а предност му је у томе што га већ познају, што има довољно новца да одмах набави потребну опрему, као и материјалну и логистичку помоћ родитеља. 

deca
Фото: pixabay/ilustracija

„Кидфлуенсери” са бројним пратиоцима и уговорима са великим брендовима постали су заштитни знак тренутне блогосфере. Због оригиналног садржаја, способности да се испрате најновији трендови, као и живописних слика и стварних прича, дечији блогови брзо стичу популарност. Број пратилаца на YouTubе, Инстаграм и Тикток налозима пет највећих дечијих инфлуенсера у свету у неким случајевима достиже стотине милиона. Њихов просечан годишњи приход мери се милионима долара (зарада најуспешнијих инфлуенсера креће се од 10 до 30 милиона долара), а већина њих још увек нису ни тинејџери.

Најчешћи начин да дете уновчи свој блог јесте путем уговора о оглашавању. Последњих година, стратегије промоције многих брендова усмерених на децу углавном се базирају на сарадњи с младим блогерима. И светски познате компаније као што су Мател, Хасбро или Лего, као и мањи локални брендови, показују интересовање за дечије блоговање. Чак и инфлуенсери с релативно малом публиком могу привући неке оглашиваче. О томе како се у Србији квалификује дечији рад и, посебно, како се опорезује оваква врста зараде малолетника, другом приликом.

Деца зарађују и играјући се. Не сва, наравно, нека зараде кифозу и кратковидост. Она коју срећа погоди да добро играју неку игрицу, могу да стекну велики број пратилаца, показујући како прелазе нивое. Један од наших најпознатијих Јутјубера каријеру је почео у основној школи, играјући League of Legends. Снимање и пратиоци и, последично, слава и новац, толико су га занели да је напустио школовање. Вратио му се тек у двадесетим, кад је схватио да му образовање ипак треба. 

Сајбер нападачи вребају

Деца која се баве блоговањем могу бити изложена потенцијалним сајбер ризицима. Не само због тога што најчешће снимају из куће, што повећава шансу да несвесно открију адресу и привуку насилнике или лопове, већ и због тога што ипак немају довољно знања да се одбране од хакера. Нападачи могу у име наводних представника брендова да шаљу фишинг поруке које изгледају као понуде за сарадњу. Кликом на линк или отварањем приложеног документа у таквим имејловима/порукама може доћи до преузимања малвера на уређај детета, што може довести до губитка личних података, новчаних губитака и крађе налога. 

Како би преварили кориснике, нападачи праве лажне странице брендова које изгледају готово идентично правим. Млади блогери и њихови родитељи, који су често њихови менаџери, требало би да пажљиво проверавају поруке од непознатих п ошиљалаца, верификују изворе и линкове, као и да користе поуздано сајбер безбедносно решење које спречава клик на злонамерне линкове. 

Није само играње начин на који се може зарадити у гејминг индустрији. Деца често сама праве додатне нивое и неку врсту спин-оф игрица, усавршавајући кодирање, а од тога до посла у некој фирми није далеко. Млађи играчи постепено преузимају онлајн гејминг простор, а у неким светски познатим играма као што су Roblox или Minecraft њихов број прелази 40 одсто свих корисника.

Истовремено, такве популарне игре често постају мета нападача и превараната. На пример, компанија Касперски је утврдила да је број младих играча који су били мета сајбер криминалаца у онлајн играма порастао за 30 посто у првој половини 2024. у поређењу са 2023. годином. 

Како деца убрзано унапређују своје гејминг вештине и уновчавају их, тако расте и потреба за проактивним корацима како би се сачувала ова врста дигиталног прихода. Неки од кључних савета за безбедност у онлајн играма су креирање јаких и сигурних лозинки и избегавање преузимања са непоузданих извора. Заштита финансијских и личних података представља основно правило за очување онлајн зараде. 

И, наравно, родитељски надзор и одговорност, и морална и правна.
 

Извор:
Дневник
Пошаљите коментар
(ФОТО) ШОК ИЗ АМЕРИКЕ! Ухапшен син легендарног кошаркаша Мајкла Џордана, ЕВО шта је разлог

(ФОТО) ШОК ИЗ АМЕРИКЕ! Ухапшен син легендарног кошаркаша Мајкла Џордана, ЕВО шта је разлог

04.02.2025. 15:41 15:45
ОВО ЈЕ ПРОРОЧАНСТВО ВЕШТАЧКЕ ИНТЕЛИГЕНЦИЈЕ ЗА 2025. Ево која занимања ће бити НАЈТРАЖЕНИЈА и у шта Срби треба да улажу- Један сат овог посла се плаћа и 50 ЕВРА
Kombo

ОВО ЈЕ ПРОРОЧАНСТВО ВЕШТАЧКЕ ИНТЕЛИГЕНЦИЈЕ ЗА 2025. Ево која занимања ће бити НАЈТРАЖЕНИЈА и у шта Срби треба да улажу- Један сат овог посла се плаћа и 50 ЕВРА

06.01.2025. 11:09 11:50
ПОПУЛАРНОСТ МИ НИКАДА НИЈЕ БИЛА ЦИЉ Инфлуенсерка Јована Ивановић о својој каријери и вршњачком насиљу

ПОПУЛАРНОСТ МИ НИКАДА НИЈЕ БИЛА ЦИЉ Инфлуенсерка Јована Ивановић о својој каријери и вршњачком насиљу

17.08.2024. 18:00 13:45
ЧУВАЈТЕ СЕ ФИНФЛУЕНСЕРА Не наседајте на њихове савете на ТикТоку; Углавном се ради о преварама!

ЧУВАЈТЕ СЕ ФИНФЛУЕНСЕРА Не наседајте на њихове савете на ТикТоку; Углавном се ради о преварама!

Улагање под утицајем друштвених медија је тренд у којем се појединци обраћају платформама као што су Твитер Инстаграм, ТикТок, YouTube и Reddit за савете и препоруке за инвестирање.
08.08.2024. 17:00 17:26