КАКО СЕ ФИНАНСИРАЈУ НОВЕ КОМПАНИЈЕ У СРБИЈИ Ко покрене стартап, тај углавном сам и плати
Покретање стартапа у Србији чак 92,5 одсто иноватора финансира личним средствима или позајмицама, подаци су истраживања које је НАЛЕД објавио у свом билтену.
Искуства из Европске уније су другачија: алтернативни извори финансирања могу бити кључни за бржи раст и успех, а међу њима посебно место заузимају бизнис анђели - инвеститори који препознају потенцијал и улажу не само новац, већ и своје знање, контакте и менторску подршку.
Они су данас у Европи, посебно у Великој Британији, Немачкој и Француској кључни фактор у стартап екосистему, а према подацима организације European Business Angels Network (EBAN) на овим тржиштима расте број „супер анђела”, који, у просеку, инвестирају више од пола милиона евра у иновативне идеје и моделе. Како наводи НАЛЕД, у Србији стартап екосистем убрзано расте, али га финансијско тржиште засад не прати истим темпом јер доступност алтернативних извора финансирања попут „бизнис анђела” је релативно ограничена. Према подацима „стартап скенера”, у нашој земљи послује око 750 оваквих компанија.
Почетком 2024. године запошљавали су око 6.000 људи, чак за 2.500 више него у претходне две године. С друге стране, многи инвеститори у Србији и региону традиционално бирају некретнине као сигурно уточиште за свој капитал или га држе на штедним рачунима. НАЛЕД-ово истраживање показује да је мање од пет одсто испитаних стартапа користило неки од алтернативних извора финансирања. Шеф Јединице за подршку управљању пројектима у НАЛЕД-у Ивана Богосављевић Чикић објашњава да „бизнис анђели”, индивидуални инвеститори који финансирају ране фазе развоја иновативних компанија, не само да имају прилику за значајан поврат на улагање, већ постају део узбудљиве приче о расту и успеху.
„Уместо да новац ‘мирује’ у банци или буде везан за некретнине које се споро исплаћују и имају високе трошкове поседовања и коришћења, паметна инвестиција у перспективне предузетнике може донети дугорочну добит и лично задовољство јер директно подржава развој нових идеја и технологија”, рекла је Богосављевић Чикић.
Наглашава да су, примера ради, глобални стартапи који су данас вредни милијарде, попут Аирбнб-а или Убера, своје прве шансе добили управо захваљујући „бизнис анђелима”.
Е. Д.