"СВЕ ШТО ОКО ВИДИ, МОГУ ДА ИСПЛЕТЕМ" Дамир Марков, један од последњих ужара у Војводини, открива тајне заната из дединог времена
ЗРЕЊАНИН: У целој Војводини преостало је још само неколико ужара. Међу малобројним чуварима овог старог заната је и Зрењанинац Дамир Марков, који се ужарством бави више од две деценије.
Званично толико, а заправо и много дуже, јер је овај племенити занат пекао од најранијег детињства у радионици деде и бабе у Меленцима.
- Волео сам да будем са дедом у радионици, па ми је плетење ужади обележило детињство. Крао сам занат, а да нисам ни знао да га учим, као што нисам знао ни да ће ми ужарство бити посао којим ћу се бавити целог живота - прича Дамир Марков.
Додаје да је већ деда, на самом крају своје професионалне каријере, са природних материјала прешао на синтетичке, тако да и Дамир готово комплетну производњу заснива на вештачким материјалима.
- Некад су се ужад правила од кудеље, јуте и сисала. Данас су то вештачки материјали, али у последње време толико усавршени да је тешко приметити да уже није од кудеље. Природни материјали су тежи за обраду и знатно поскупљују коначни производ. Верујте да то данас нема ко да плати - истиче наш саговорник.
Иако је стоке све мање, Дамир и данас највише плете ужад за стоку. У последње време траже му муштерије и мреже за пењање. Дамир може да исплете шта год око види, па је из његове радионице изашло ко зна колико љуљашки и столица, а у последње време и мрежа за вино.
- Иако помажу друштвене мреже, и даље се моји производи највише продају на вашарима и пијацама. Најчешће сам на вашарима у Војводини, јер ми је то близу. Моје уже кошта 200 динара и на педесет километара од куће и на 200 километара, само се трошкови повећавају ако се запутим даље – објашњава Марков и открива да је најбољи за трговину вашар у Руми, па следе Темерин, Сента, Жабаљ...
Ужара је све мање из много разлога. Питање је да ли ће се породични посао који Дамир ради као трећа генерација и наставити.
- Имам двојицу синова, један је студент, а други средњошколац, и обојица су поред мене научила основе зната и помажу ми у радионици кад је потребно. Кћерка је још мала, па је још рано да кажем хоће ли је интересовати ово што радим. А да ли ће неко и наставити овај породични посао, не знам. Није лако, али је лепо и корисно. Научићу их свему што знам, а даље ће сами одлучити – истиче ужар Дамир Марков.
Пројекат „Стари занати - нова шанса” реализује Дневник Војводина прес, а суфинансира Покрајински секретаријат за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.