ЈЕДАН НАЧИН КУВАЊА ПОВРЋА ЈЕ НАЈГОРИ, УБИЈА СВЕ ДОБРО У ЊЕМУ Ево најбољег начина за припрему, али и шта треба избегавати
Иако су салате у којима је поврће сирово веома здраве, поврће је једнако добро и у топлом оброку – али важно је знати како га правилно припремити како не би изгубило све хранљиве материје
Кување на пари је најбољи начин за задржавање витамина и минерала. Поврће као што су броколи, спанаћ, карфиол и боранија идеално је за ову врсту кувања. Постоји и бланширање – брзо кување у кључалој води, а затим хлађење у леденој води. Ово чува боју, текстуру и хранљиве материје и идеално је за припрему поврћа за замрзавање.
Печење у рерни је најбоље када се ради на нижим температурама, а печење чува хранљиве материје боље од пржења. Поврће попут шаргарепе, тиквице, паприке и слатког кромпира може се испећи са мало маслиновог уља и зачина.
Такође, ту је и кратак сот на маслиновом уљу који чува витамине растворљиве у мастима (витамини А, Д, Е и К). Идеалан је за тиквице, паприке, спанаћ и печурке.
Сирова потрошња је, наравно, најбоља, посебно за врсте поврćа попут шаргарепе, краставца, ротквице, паприке и зелене салате.
Ферментација је добар начин за очување хранљивих материја и додавање пробиотичке вредности – посебно за кисели купус и краставце.
Шта избегавати?
Као што можете претпоставити, дуго кување у води је најгоре за поврће. Кувањем поврћа губе се витамини растворљиви у води (група Ц и Б). Ако кувате, користите што је могуćе мање воде.
Одмах након кувања долази до пржења, које због високе температуре уништава хранљиве материје, а намирнице тако упијају доста масти.
Последњи пример се не односи на кување, али утиче и на квалитет намирнице – љуштење коже. Кожа поврћа садржи доста влакана и витамина (шаргарепа, кромпир и тиквице), па је љуштите само по потреби.
Крстарица