ПЛАВИ ПОНЕДЕЉАК ЈЕ ТУ! Погледајте како да НАЈДЕПРЕСИВНИЈИ ДАН у години претворите у вашу “личну забаву”
Трећи понедељак у јануару сматра се најдепресивнијим даном у години.
Упркос томе што нема научних доказа који би потврдили ову тврдњу, такозвани Плави понедјељак постао је популарна тема а многи се слажу да управо овај дан носи одређене изазове.
Концепт Плавог понедјељка осмислио је британски психолог Клиф Арнал 2005. године, користећи формулу која укључује разне факторе попут временских услова, дугова насталих током празника, ниске мотивације након новогодишњих одлука те општег осјећаја умора и стагнације.
– Прво су ме питали да дођем до дана за који мислим да је најбољи за резервисање летњег одмора. Кад сам почео да размишљам о мотивима за букирање празника, присећајући се онога што су ми хиљаде људи говориле током посла или радионица, ови фактори упућивали су на то да је трећи понедељак у јануару посебно депресиван – објаснио је за Дејли телеграф 2013.
Арналова формула гласи [W + (Д – д)] x ТQ / М x На. W означава време, Д дугове, д месечну плату, Т време од Божића, Q време у којем смо одустали од новогодишњих одлука, М ниво мотивације, а На, осећај да треба предузети неке кораке.
Иако се Арналова формула често критикује због недостатка научне основе, она ипак указује на комбинацију фактора који могу утицати на наше расположење.
Краћи зимски дани с мало сунчане светлости, повратак у рутину након празника и финансијски притисци могу придонети осећају потиштености. Осим тога, јануар је месец када многи осећају да нису остварили своје новогодишње одлуке, што може додатно смањити самопоуздање.
Како пребродити Плави понедељак?
Ако се осећате потиштено, важно је запамтити да нисте сами те да постоје једноставни кораци који вам могу помоћи да лакше пребродите овај дан.
Проведите време на свежем ваздуху: Шетња или било која друга активност на отвореном може вам помоћи да се осећате боље. Изложеност природној светлости, чак и у облачним данима, може позитивно утицати на расположење.
Повежите се с вољенима: Разговор с пријатељима или породицом може бити изузетно терапеутски. Дељење осећаја и смех с вољеним особама може смањити стрес и потиштеност.
Поставите мале циљеве: Уместо да се фокусирате на велике обавезе, одаберите неколико мањих задатака које можете остварити током дана. Осећај постигнућа, па макар био и мален, може значајно подићи расположење.
Размазите се: Данас је прави тренутак да учините нешто за себе. Било да је то топла купка, читање омиљене књиге или гледање филма, важно је посветити време активностима које вас радују.
Практикујте захвалност: Издвојите неколико минута да запишете ствари на којима сте захвални. Овај једноставан поступак може вам помоћи да преусмерите фокус с негативних мисли на позитивне аспекте свог живота.
Вежбајте: Физичка активност доказано подиже ниво ендорфина, хормона среће. Чак и 15-ак минута лагане вежбе може направити велику разлику.