ИВАНУ НЕГРИШОРЦУ УРУЧЕНА НАГРАДА „ДЕЈАН МЕДАКОВИЋ” Светлости, сенке и шапутања
У склопу обележавања 35. рођендана новосадске Издавачке куће „Прометеј”, јуче је Ивану Негришорцу – што је књижевни псеудоним проф. др Драгана Станића, актуелног председника Матице српске – уручена Награда „Дејан Медаковић”.
Ово угледно књижевно признање, које од 2009. године „Прометеј” додељује у у знак трајног сећања и високе мере поштовања према једном од најзначајнијих српских интелектуалаца двадесетог века, историчару уметности, мемоаристи, песнику, хроничару и прозаику, Негришорац је завредео убедљивом књигом есеја „Светлости, сенке и шапутања”, објављеном под окриљем београдског „Албатроса”.
У образложењу жирија, којим је председавао проф. др Бошко Сувајџић, истакнуто је да су есеји Ивана Негришорца писани у низу од четири деценије, увек с поводом, „настајали дубоким промишљањем наше стварности, са медаковићевским погледом и на нашу прошлост и на нашу садашњост у којој смо често сведоци савременог отуђења од властите културе”. „Књига ових есеја с поводом није само књига лирских снатрења и исповедних нијанси. Она је стварна, ангажована, уроњена у свет који нас окружује, недосмислено лепо- река, али и опора. Она је стваралачки дијалог са Његошем, Лазом, Шантићем, Дисом, Дучићем, Вишњићем, Змајем, Андрићем, Црњанским. Књига која одлучно каже не глобалистичком свету у коме се реализује цвинична истрага предака, управо оних предака са којима Негришорац води интензивни стваралачки и људски дијалог֨”, навео је проф. Сувајџић, уз напомену да је Негришорац „на медаковићевском трагу, не само списатељском, већ и када је реч о личном, интелектуалном кредибилитету”...
Захваљујући се на награди, Негришорац је признао да је истински дирнут оценом да се књига „Светлости, сенке и шапутања” налази на трагу онога што је Медаковић као велики стваралац дао у сфери проучавања српске уметности и културе, те остварења књижевно-научних вредности које је досегнуо:
„Само културе дугих трајања и широких обухвата јесу у стању да породе ствараоце моћног, синтетичког ума који непрестано чезне за културолошким дубинама и висинама, па и за свечовечанским видицима”, указао је Негришорац. „Такве ствараоце препознајемо по сталним и силним немирима, по покретима који воде у дубине и висине, па и по настојању да се поглед на свет неспутано шири у такво мноштво различитих праваца да нормативно сређена, спутана и дисциплинована људска памет напросто не зна шта да ради с толиким обиљем. Српска култура је таква једна стара, дуготрајна култура која је у многим сазнајним доменима стварала, а ствараће и убудуће, једно повлашћено, елитно друштво посебних умова који чезну за ширинама и апсолутом. У области српске историје уметности можда најбољи и најуверљивији феномен те врсте јесте Дејан Медаковић”, указао је Негришорац.
„Прометеј” – сјајна звезда на српском издавачком небу
На свечаности, у оквиру које је уручена Награда „Дејан Медаковић“ на протекле три и по деценије постојања „Прометеја” осврнуо се његов оснивач Зоран Колунџија наводећи најзначајније моменте и личности који су обележиле тих 35 година - период који, како је рекао, није мали, али је брзо протекао. И од те 1990. године када је стао на издавачку сцену, „Прометеј” је сигурним корацима проналазио пут до читалаца, изнова и изнова потврђујући квалитет својих издања, о чему сведоче и бројне награде које су и кућа и њени сарадници добили.
Као посебно значајно он је указао на Медаковићево сагледавање културолошке специфичности српске уметности на темељу које се далеко сигурније могу оценити и њени европски домети и посебне функције које унутар националног, али и интернационалног амбијента та култура остварује.
„У том смислу укупни опус Дејана Медаковића има и ту изузетну одлику да прекорачује неке границе које су се задуго сматрале непремостивим. Истовремено, он се спремно суочавао са изазовима и проблемима с којима се у оквиру своје струке није морао суочити. Због тога је реч не само о изузетном историчару уметности него и интелектуалцу од истинског формата и националног зачаја. Имајући у виду ту посвећеност и промишљеност деловања Дејана Медаковића и многих драгоцених интелектуалаца, ја сам у својим есејима сањао о заснивању јаког интелектуалног покрета отпора, покрета који би био способан да се суочи са многим изазовима који одлучујуће одређују нашу колективну судбину”...
М. Стајић