Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

МИШЛЕН ЗВЕЗДИЦА ЗА РЕСТОРАН „FLEUR DE SEL” У НОВОМ СЛАНКАМЕНУ У сваком тањиру гастрономско ремек-дело

27.12.2024. 09:33 09:43
Пише:
Извор:
Дневник
гастро
Фото: Танјуг / Страхиња Аћимовић

Ресторан „Fleur de Sel”, који послује у оквиру Атељеа вина „Шапат” у Новом Сланкамену један је од два ресторана из Србије који је добио Мишлен звездицу.

Генерални менаџер ресторана Душан Вранић рекао је јуче да је ова награда круна за рад и труд који је уложио цео тим и да је од изузетног значаја, како за ресторан, тако и за Србију. Вранић је истакао у изјави за Танјуг да је за све запослене у Атељеу вина „Шапат” ово од изузетног значаја. 

„Не само за нас, ја бих рекао да је ово и за целу Србију веома важно, да први пут донесемо то признање у Србију. Признање које је веома поштовано у целом свету, једно од најпрестижнијих у свету гастрономије”, рекао је Вранић. Он је истакао да је заједно са шефом кухиње ресторана „Fleur de Sel” Николом Стојаковићем објединио искуство и несебично га поделио са свима. 

гастро
Фото: Танјуг / Страхиња Аћимовић

„Успели смо да формирамо тим људи који успева да изнесе цео процес, од квалитета сервиса, припреме хране, презентације. Ресторан ‘Fleur de Sel’ издваја се по многим стварима. По концепту, то је fine dining, који нуди искуство госту од ауторске кухиње под диригентском палицом шефа кухиње Николе Стојаковића, који је стекао искуство радећи више од 15 година у чувеним париским ресторанима, до врхунског сервиса. Пажљиво смо бирали сваки детаљ инвентара - прибор, тањире и све остало. Морали смо да идемо ван Србије, да неке ствари проналазимо, понудимо нешто другачије”, навео је Вранић. 

Винарија од 50.000 литара

У склопу Атељеа Вина „Шапат” налази се и винарија, а Вранић додаје да је 12 хектара покривено виноградима. 

„На северној страни засађене су беле сорте, сорте попут sauvignon blanc, chardonnay, muscat a petit grain. Засадили смо и грашац. Такође, имамо нешто од сорте пино ноар. Са друге, јужне стране, имамо црвене сорте као што су мерлот, cabernet sauvignon, petit verdot, cabernet franc и teroldego”, навео је Вранић. 

Годишња производња је 50.000 литара, а Вранић истиче да ће максимум бити до 100.000 боца.

Говорећи о наградама, Вранић је истакао да су сви у Атељеу вина „Шапат” поносни на достигнућа у протеклих годину и по дана. 

„Чувени Gault & Millau дао је највећу оцену - 17,5 за ресторан ‘Fleur de Sel’. Ту је и већ споменута награда угледног магазина Wine Spectator, а највеће признање је Мишлен звездица. Пре неколико дана од нашег реномираног винског гастрочасописа Вино&Фино, ресторан „Fleur de Sel” проглашен је за ресторан године 2024, док је вино Атила шардоне 2023 у истом избору проглашено за најбоље бело вино године”, навео је Вранић. 

Поред тога, вина су добијала још много признања. “Посебно бих напоменуо награду престижног магазина Decanter, који је доделио злато за Atila Chardonnay 2022, са 95 поена. На оцењивању Мундус Вини, вино Bianca 2023 освојило је признање Best of Show Serbia White”, истакао је он.

Поред вина које производи винарија у оквиру Атеља вина “Шапат”, гостима је у понуди 500 етикета других вина, у оквиру којих је и 30 етикета реномираних произвођача са Фрушке горе.

гастро
Фото: Танјуг / Страхиња Аћимовић

„Јако је битно да осликамо регију где се налазимо, а остало је међународни програм из целог света. Код нас ћете пронаћи вина из Орегона, Калифорније, Јужне Америке, преко класичних региона Европе, Италије, Француске, Шпаније, Немачке, Аустрије, све до Аустралије, Новог Зеланда или Јужноафричке Републике”, навео је он. 

Додао је да је најстарије вино из бербе 1945. године, док је једно од најскупљих Romanee Conti из 1989. године. 

„Лепота винског програма је у томе што постоји избор за свакога и за свачији буџет”, нагласио је Вранић. 

Шеф кухиње Атељеа вина „Шапат” Никола Стојаковић рекао је за Танјуг да заслуге за добијање престижног признања Мишлин звездице не припадају само једном човеку, већ читавом тиму људи који су радили заједно годину и по дана. Истакао је да се разликују од других ресторана по томе што се труде да у сваком тањиру направе гастрономско ремек-дело.

Е. Д. Н.

Извор:
Дневник
Пише:
Пошаљите коментар