ПАЛЕ ЦЕНЕ ОВИХ ПРОИЗВОДА Након година раста, статистика показује значајне промене!
Канцеларија ЕУ задужена за статистику додаје и да је просечна цена инпута (добара и услуга утрошених у пољопривредној производњи) пала за шест одсто.
Овај пад цена пољопривредних производа уследио је након наглог повећања у 2021. и 2022. години, као и скромног раста у 2023. години.
Евростат наводи и да дошло је до значајних варијација у кретању цена појединих производа ове године, а највећа повећања односе се на маслиново уље (30 одсто), кромпир (12 одсто) и воће (7,0 одсто).
Забележен је и благи раст цена говеда (два одсто) и млека (један одсто).
Цене млека су ове године биле ниже него у 2023. године у 16 земаља Европској унији, а највећи пад забележен је у Финској (12 одсто), Португалу (10 одсто) и Шпанији (8,0 одсто), док је највеће поскупљење забележено у Ирској (15 одсто), Литванији (11) и Летонији (10).
С друге стране, дошло је до пада цена код житарица (15 одсто), јаја (8,0 одсто), свиња (7,0), живине (6,0) и поврћа и хортикултурних производа (2,0).
Међу робама и услугама (инпутима) које се користе у пољопривреди, забележено је умерено повећање цена семена и садног материјала, као и ветеринарских трошкова и то за три одсто.
Нагло су пале цене ђубрива и побољшивача земљишта (за 18 одсто), сточне хране (11 одсто) и енергетских мазива (8,0 одсто), док су за два одсто појефтинила средства за заштиту биља и пестициди.