PALE CENE OVIH PROIZVODA Nakon godina rasta, statistika pokazuje značajne promene!
Kancelarija EU zadužena za statistiku dodaje i da je prosečna cena inputa (dobara i usluga utrošenih u poljoprivrednoj proizvodnji) pala za šest odsto.
Ovaj pad cena poljoprivrednih proizvoda usledio je nakon naglog povećanja u 2021. i 2022. godini, kao i skromnog rasta u 2023. godini.
Evrostat navodi i da došlo je do značajnih varijacija u kretanju cena pojedinih proizvoda ove godine, a najveća povećanja odnose se na maslinovo ulje (30 odsto), krompir (12 odsto) i voće (7,0 odsto).
Zabeležen je i blagi rast cena goveda (dva odsto) i mleka (jedan odsto).
Cene mleka su ove godine bile niže nego u 2023. godine u 16 zemalja Evropskoj uniji, a najveći pad zabeležen je u Finskoj (12 odsto), Portugalu (10 odsto) i Španiji (8,0 odsto), dok je najveće poskupljenje zabeleženo u Irskoj (15 odsto), Litvaniji (11) i Letoniji (10).
S druge strane, došlo je do pada cena kod žitarica (15 odsto), jaja (8,0 odsto), svinja (7,0), živine (6,0) i povrća i hortikulturnih proizvoda (2,0).
Među robama i uslugama (inputima) koje se koriste u poljoprivredi, zabeleženo je umereno povećanje cena semena i sadnog materijala, kao i veterinarskih troškova i to za tri odsto.
Naglo su pale cene đubriva i poboljšivača zemljišta (za 18 odsto), stočne hrane (11 odsto) i energetskih maziva (8,0 odsto), dok su za dva odsto pojeftinila sredstva za zaštitu bilja i pesticidi.