СОК ОД ЗОВЕ – РЕЦЕПТ КОЈИ СЕ УВЕК ТРАЖИ Препун витамин, о укусу не вреди расправљати
Није чудно што на интернету често тражимо помоћ, а посебно када је потребно да нешто направимо.
Ове године грађани наше земље су највише "гуглали" како се прави сок од зове, када је о рецептима реч.
Сок од зове омиљен је многима због свог благог укуса и специфичне ароме.
Често се меша са лимуном или лимунтусом, а неки сладак сируп мешају и са газираном водом.
Зова - извор здравља
Осим што је ова биљка укусна, она је и веома здрава.
Због високог садржаја витамина Ц, Б, Б6 и Е зова се сврстава у биљке богате антиоксидантима.
Плод се може користити за припрему џема, вина и сока. Плод је у сировом стању опорог укуса па се мора скувати да би био јестив. Цвет се, са друге стране може јести и сиров. У колико се цвет скува са шећером, добија се укусан сируп већ нашироко познат сок од зове, који се добија потапањем цветова у шећер и воду.
Зова - лековита својства
У народној медицини зова се користи у лечењу многих болести. Она има лековита својства повезана са присутношћу полифенола, који имају антиоксидативна својствима и могу изузетно утицати на ток болести. То чине супротстављањем оксидацијском стресу, снижавајући крвни притисак, смањењем шећера у крви, стимулацијом имунолошког сустава, антитуморским потенцијалом и друго.
Обичај је био да се сушене бобице или сок користе против грипа, инфекција, главобоље, зубобоље и као лаксатив.
Бобице и цвет зове су богати антиоксидантима и витаминима који поспешују имуни систем. Због тога је зова одлична превентива и прва помоћ код упала, стреса али такође и када је реч о здрављу срца. Неки стручњаци препоручују зову у случају грипа и прехладе.
Користи се и код:
Затвора
Болова у мишићима
Инфекције дисајних органа
Главобоља
Грозница
Проблеми са бубрезима
Блажи кожни проблеми
Стрес
Црна зова
Црна зова одлична је у борби с прехладом и грипом, лечи синусе и упале, ублажава алергије, решава проблеме са затвором, смањује холестерол и елиминише проценат масти из организма.
Бројна истраживања су показала и да је ефикасна у борби с раком. Такође, ефикасна је и као противупална водица за испирање уста код проблема са отеченим зубним месом или болног грла.
Иначе осим сока, многи други народи праве и неке друге укусне ствари од зове.
Немци из цветова праве освежавајуће пенушаво пиће, а постоје и likeri и вино од цвета зове. Од њих се у Славонији прави пекмез, у Енглеској пите и сос, док Немци припремају компот, воћни сок, вино, кашу и друга јела.
У земљама бившег Совјетског Савеза се припремали сирће и liker, као и зачин од зове, док се у Швајцарској зова узгаја и прерађује у великим количинама.
Листови и недозреле бобице су због самбунгрина отровни, па на то треба нарочито обратити пажњу.
Рецепт за сок од зове (сируп)
Потребно је:
30-40 цветова зове
3 л прокуване воде
2-3 кесице лимунтуса
2 кг шећера
Припрема:
Цветове зове ставите у већу шерпу или лонац. Прелијте хладном водом, поклопите и оставите да одстоји око 8 сати. Процедите кроз густу цедиљку или газу, па додајте шећер и лимунтус.
Уместо лимунтуса можете додати лимунов сок, пише Домаћица за вас.
Мешајте док се шећер не истопи. Сок од зове сипајте у чисте флаше и затворите их. Овако припремљен сок/сируп од зове чувајте у фрижидеру.
Уколико желите да вам сок дуже потраје, можете да додате конзерванс или да га пастеризујете. Такође, имате могућност да замрзнете сок, али у том случају треба да користите пластичну амбалажу.
Уколико волите концентрованији сок, на ову количину течности, можете сипати мање шећера. Уместо шећера можете користити заслађивач по избору.
Б92