(ФОТО) СЕНЗАЦИОНАЛНО ОТКРИЋЕ Нова врста паука на Озрену, али је заправо веома стара врста, ово су кључне каратеристике
БАЊАЛУКА: Истраживачи су открили потпуно нову врсту паука на планини Озрен у пећини Мегара, дугачак је само два милиметра, а пронашао га је македонски истраживач Маријан Комненов, објавила је РТРС.
Најважнија карактеристика новооткривеног паука који је назван "Озренским пауком", је то што је слеп.
"Он има остатке очних сочива, а да би изгубио очи било је потребно да прође велики број година. Није у питању 100, 200, 1.000, већ милион година, тако да је овај паук веома стара врста, значи живи фосил који живи у пећини Мегари пре и него се човек родио", истакао је истраживач из Северне Македоније Маријан Комненов.
Колико је откриће значајно за науку говори и то да је ово прво откриће такве врсте паука на Балкану. За Озрен ово је ендемска врста.
Ово је прво откриће те врсте на Озрену након више од века, али не и једино. Како подсећа РТРС, на Озрену су истраживачи открили тритон-македонског крестастог водењака, Маглајског големаша - ендемску врсту инсекта и Великог потковичара - угрожену врста слепог миша, а то су само неке од врста које крије ово подручје.
"Налаз великог потковастог шишмиша чини највећи налаз за БиХ и претпостављамо да је планина Озрен као таква најважније станиште управо за ту врсту", додао је Војо Милановић из Центра за крш и спелеологију Сарајево.
Сва открића на Озрену потврда су, кажу истраживачи, здраве животне средине, коју треба чувати. Тим пре, јер је Озрен предвиђен да буде заштићено подручје.
"Ако је Озрен по плану Републике Српске планиран за подручје заштићеног Националног парка, јасно да смо ми као природњаци, као људи који се баве заштитом природе првенствено за заштиту тог подручја у том рангу", истакао је координатор Мреже за заштиту природе Давор Шупуковић.
Зоран Пољашевић, из Удружења за заштиту, истакао је да је то феномен сам по себи.
Осим животињских на Озрену егзистирају и ретке биљне врсте. Присутан је и соко ластавичар, чија се популација у БиХ процењује на само 100 до 200 парова. Истраживање се наставља, а потенцијала осим у пећинама имају и друге озренске локације, попут Дубоког Потока у Текућици, које крију ретке врсте алги и гљива.