ЕКОНОМИСТА О ИСТИСКИВАЊУ ДОЛАРА: Идеја је бајка све док су Индија и Кина подељене; Важна је узајамна трговина
МОСКВА: Творац назива групе БРИКС, бивши економиста фирме Голдман Сакс, Џим О'Нил, изјавио је да је идеја о истискивању америчког долара бајка, све док су Индија и Кина толико подељене и одбијају да сарађују по питању трговине.
Он је 2001. створио термин БРИКС у извештају у којем је наглашен масивни раст потенцијала Бразила, Русије, Индије и Кине, као и потреба да се реформише глобално управљање како би и ове земље биле обухваћене, пренео је Ројтерс.
"Идеја да БРИКС може бити неки аутентични глобални економски клуб је очигледно у домену бајки, на исти начин на који група Г7 то може бити", казао је О'Нил и додао да је врло узнемирујуће то што БРИКС види себе као неку глобалну алтернативу, јер то очито није изводљиво.
Према његовим речима самит БРИКС му личи на симболичко годишње окупљање на којем важне земље у развоју, посебно оне које су бучне као Русија, али и Кина, могу да се састану и истакну како је добро бити део нечега што не укључује САД, као и да глобални систем управљања није довољно добар.
Према његовим речима, група БРИКС је постигла веома мало у протеклих 15 година, а није могуће решити истински глобална питања без САД и Европе, као што није могуће за Запад да реши иста та питања без Кине, Индије, и у мањој мери, Русије и Бразила.
Ова група сада покрива 45 одсто светске популације, као и 35 посто светске економије, иако Кина чини више од половине њене економске моћи, наводи Ројтерс.
Руски председник Владимир Путин, који је отворио самит у Казању, навео је да све више земаља жели да се прикључи БРИКС-у, а О'Нил каже да ће то још у већој мери отежати да ова организација постигне било шта.
Он је додао да се о налажењу алтернативе за долар прича откако се он бави финансијама, али да ниједна земља која има потенцијал да то изведе није учинила ништа озбиљно у том смислу.
Према речима О'Нила, било каква валута БРИКС-а зависила би у великој мери од Кине, док Русија и Бразил не би били важан део тога.
"Ако заиста желе да буду озбиљни око економских питања, зашто истински не следе узајамну трговину која би била заснована на мањим тарифама", упитао се он и закључио да би две земље које су стварно битне, Кина и Индија требало да покушају да се договоре око тога, уместо да све време настоје да се конфронтирају.