СКРИНИНГ НА РАНО ОТКРИВАЊЕ РАКА ПЛУЋА У ЦЕЛОЈ СРБИЈИ Болест која годишње однесе 5.000 људи
На свака два сата у Србији једна особа премине од карцинома плућа.
Рано откривање један је од најважнијих предуслова успешног лечења, јер статистика показује да се код више од 70 одсто пацијената карцином открије у последњем стадијуму болести, када су шансе за успешно излечење готово исцрпљене.
Реч је о подмуклој болести, јер у тренутку када се осете први симптоми већина болесника је већ у метастатском стадијуму.
Симптоми у почетку могу да буду врло неспецифични – кашаљ који дуже траје и не пролази на примену антибиотика, пролонгирано фебрилно стање, малаксалост, губитак апетита, болови у грудима. Додатни проблем представља чињеница да већину болесника, представљају пушачи који су већ навикли на кашаљ и искашљавање. На тај начин не примете када кашаљ постане упорнији, израженији и промени интензитет. Управо у том периоду често се изгуби драгоцено време, а болест напредује.
Србија је прва земља западног Балкана у којој ће се спроводити организовани скрининг на рано откривање рака плућа, који се већ неко време ради у Војводини, у Институту за плућне болести Војводине у Сремској Каменици. На тај начин држава ће пробати да промени поражавајућу статистику од овог најчешћег и најсмртоноснијег карцинома, од којег годишње оболи готово 7.000, а на жалост умре више од 5.000 особа.
Обољење открити на време
Директор Клинике за пулмологију УКЦ Србије др Михаило Стјепановић каже да је изузетно важно да се крене са скринингом, да се промени суморна статистика у Србији и болест открије на време.
- За почетак, у Клиници за пулмологију има оптималних услова да се започне скрининг на рано откривање рака плућа за грађане из Београда. Имамо спреман тим, који чине три радиолога и три радиолошка техничара. Уколико буде одзив грађана већи, укључићемо и остале тимове.
Саветник министра здравља, професор др Небојша Тасић, најављујући почетак скрининга на рано откривање рака плућа рекао је да је ово веома важан дан у здравственој заштити.
- Скрининг и превенција су веома чврсто повезани, јер је скрининг управо почетак превенције. Оно што је јако важно јесте да Министарство здравља има апсолутни приоритет и фокус на превентивним активностима. Србија је на другом месту у Европи по броју оболелих и умрлих од рака плућа. Ове бројке можемо променити јер рак плућа, као и неке друге болести, може бити излечив ако се открије на време. Та рана дијагностика су кључ успеха. Бројке су бројке, али иза тих бројева се крију људске судбине и свака од њих је страшна и зато апелујем на све грађане да се обавезно одазову скринингу на рак плућа, као и осталим скрининзима који се обављају у нашој земљи – рекао је проф. др Тасић.
Оља Ћоровић, из Удружења пацијената за борбу против рака плућа „Пуним плућима“ истакла је да се удружење већ годинама залаже да се покрене скрининг на рано откривање рака плућа на територији читаве земље.
Љ. Петровић