SKRINING NA RANO OTKRIVANJE RAKA PLUĆA U CELOJ SRBIJI Bolest koja godišnje odnese 5.000 ljudi
Na svaka dva sata u Srbiji jedna osoba premine od karcinoma pluća.
Rano otkrivanje jedan je od najvažnijih preduslova uspešnog lečenja, jer statistika pokazuje da se kod više od 70 odsto pacijenata karcinom otkrije u poslednjem stadijumu bolesti, kada su šanse za uspešno izlečenje gotovo iscrpljene.
Reč je o podmukloj bolesti, jer u trenutku kada se osete prvi simptomi većina bolesnika je već u metastatskom stadijumu.
Simptomi u početku mogu da budu vrlo nespecifični – kašalj koji duže traje i ne prolazi na primenu antibiotika, prolongirano febrilno stanje, malaksalost, gubitak apetita, bolovi u grudima. Dodatni problem predstavlja činjenica da većinu bolesnika, predstavljaju pušači koji su već navikli na kašalj i iskašljavanje. Na taj način ne primete kada kašalj postane uporniji, izraženiji i promeni intenzitet. Upravo u tom periodu često se izgubi dragoceno vreme, a bolest napreduje.
Srbija je prva zemlja zapadnog Balkana u kojoj će se sprovoditi organizovani skrining na rano otkrivanje raka pluća, koji se već neko vreme radi u Vojvodini, u Institutu za plućne bolesti Vojvodine u Sremskoj Kamenici. Na taj način država će probati da promeni poražavajuću statistiku od ovog najčešćeg i najsmrtonosnijeg karcinoma, od kojeg godišnje oboli gotovo 7.000, a na žalost umre više od 5.000 osoba.
Oboljenje otkriti na vreme
Direktor Klinike za pulmologiju UKC Srbije dr Mihailo Stjepanović kaže da je izuzetno važno da se krene sa skriningom, da se promeni sumorna statistika u Srbiji i bolest otkrije na vreme.
- Za početak, u Klinici za pulmologiju ima optimalnih uslova da se započne skrining na rano otkrivanje raka pluća za građane iz Beograda. Imamo spreman tim, koji čine tri radiologa i tri radiološka tehničara. Ukoliko bude odziv građana veći, uključićemo i ostale timove.
Savetnik ministra zdravlja, profesor dr Nebojša Tasić, najavljujući početak skrininga na rano otkrivanje raka pluća rekao je da je ovo veoma važan dan u zdravstvenoj zaštiti.
- Skrining i prevencija su veoma čvrsto povezani, jer je skrining upravo početak prevencije. Ono što je jako važno jeste da Ministarstvo zdravlja ima apsolutni prioritet i fokus na preventivnim aktivnostima. Srbija je na drugom mestu u Evropi po broju obolelih i umrlih od raka pluća. Ove brojke možemo promeniti jer rak pluća, kao i neke druge bolesti, može biti izlečiv ako se otkrije na vreme. Ta rana dijagnostika su ključ uspeha. Brojke su brojke, ali iza tih brojeva se kriju ljudske sudbine i svaka od njih je strašna i zato apelujem na sve građane da se obavezno odazovu skriningu na rak pluća, kao i ostalim skrininzima koji se obavljaju u našoj zemlji – rekao je prof. dr Tasić.
Olja Ćorović, iz Udruženja pacijenata za borbu protiv raka pluća „Punim plućima“ istakla je da se udruženje već godinama zalaže da se pokrene skrining na rano otkrivanje raka pluća na teritoriji čitave zemlje.
LJ. Petrović