ВИКЕНД У ЗНАКУ УЛТИМАТИВНОГ ХЕДОНИЗМА Уз шунку и капљица
СОМБОР: Познати као велики гурмани, Сомборци и мештани и околних насеља свако мало организују неку од „ијада“ везаних за добру храну или капљицу, па је и минули викенд протекао у знаку хедонизма.
У организацији „Агробизнис центра за рурални развој и развој пољопривредне производње“ и Локалне акционе групе „Панонски фијакер“ у aтријуму Градске куће одржан је други сајам сухомеснатих производа и изложба старих заната, познатији као „Шунка фест – најбоље из Сомбора“, а у здању Жупаније одржано је Међународно такмичење најбољих ракија.
Представници локалне самоуправе, градоначелник Антонио Ратковић и његови сарадници обишли су излагаче. Мајстори и произвођачи шунке, који су чували и обликовали шунку, имали су прилику да прикажу плодове свог рада, учешћем у такмичењу за најквалитетнију шунку. Стручна комисија оцењивала је 20 узорака а титулу најквалитетније шунке освојио је Немања Радин из Стапара. Друго место освојила је Ката Фирањ из Сомбора, а треће Ивица Брдар из Бачког Моноштора.
Град Сомбор, Регионална привредна комора, Туристичка организација и Покрајински секретаријат за привреду и туризам подржали су надметање произвођача најбољих ракија. Градоначелник Ратковић рекао је да је ракија уткана у нашу традицију, да ниједан животни догађај не може без ње да се замисли.
Победила „Тасина златна”
О лауреатима првог Међународног такмичења најбољих ракија одлучивао је стручни жири којим је председавао проф. др Нинослав Никићевић, уз чланове проф. др Веле В. Тешевић и дип. инж. Александра Поповић.
Они су у конкуренцији од чак 199 пријављених узорака бирали најбоље у више категорија. За најбољу ракију такмичења, проглашена је „Тасина златна“, шљивова ракија из 2010., 2005. и 2002. године, произвођача Стојана Тасића - Тасе из Аранђеловца.
- Умеће прављења ракије, са једне стране, заиста јесте један вид науке, али за ону врхунску, мислим, да је потребна и доза уметности - додао је Ратковић.
М. Мћ