VIKEND U ZNAKU ULTIMATIVNOG HEDONIZMA Uz šunku i kapljica
SOMBOR: Poznati kao veliki gurmani, Somborci i meštani i okolnih naselja svako malo organizuju neku od „ijada“ vezanih za dobru hranu ili kapljicu, pa je i minuli vikend protekao u znaku hedonizma.
U organizaciji „Agrobiznis centra za ruralni razvoj i razvoj poljoprivredne proizvodnje“ i Lokalne akcione grupe „Panonski fijaker“ u atrijumu Gradske kuće održan je drugi sajam suhomesnatih proizvoda i izložba starih zanata, poznatiji kao „Šunka fest – najbolje iz Sombora“, a u zdanju Županije održano je Međunarodno takmičenje najboljih rakija.
Predstavnici lokalne samouprave, gradonačelnik Antonio Ratković i njegovi saradnici obišli su izlagače. Majstori i proizvođači šunke, koji su čuvali i oblikovali šunku, imali su priliku da prikažu plodove svog rada, učešćem u takmičenju za najkvalitetniju šunku. Stručna komisija ocenjivala je 20 uzoraka a titulu najkvalitetnije šunke osvojio je Nemanja Radin iz Stapara. Drugo mesto osvojila je Kata Firanj iz Sombora, a treće Ivica Brdar iz Bačkog Monoštora.
Grad Sombor, Regionalna privredna komora, Turistička organizacija i Pokrajinski sekretarijat za privredu i turizam podržali su nadmetanje proizvođača najboljih rakija. Gradonačelnik Ratković rekao je da je rakija utkana u našu tradiciju, da nijedan životni događaj ne može bez nje da se zamisli.
Pobedila „Tasina zlatna”
O laureatima prvog Međunarodnog takmičenja najboljih rakija odlučivao je stručni žiri kojim je predsedavao prof. dr Ninoslav Nikićević, uz članove prof. dr Vele V. Tešević i dip. inž. Aleksandra Popović.
Oni su u konkurenciji od čak 199 prijavljenih uzoraka birali najbolje u više kategorija. Za najbolju rakiju takmičenja, proglašena je „Tasina zlatna“, šljivova rakija iz 2010., 2005. i 2002. godine, proizvođača Stojana Tasića - Tase iz Aranđelovca.
- Umeće pravljenja rakije, sa jedne strane, zaista jeste jedan vid nauke, ali za onu vrhunsku, mislim, da je potrebna i doza umetnosti - dodao je Ratković.
M. Mć