ДАЊУ ГАЈИ КРАВЕ, А НОЋУ РАДИ У ХИТНОЈ ПОМОЋИ: Недељко из Банатског Двора брине о 20 грла и поред захтевног посла има времена да настави породичну традицију
БАНАТСКИ ДВОР: Око две хиљаде музних крава држе мештани Банатског Двора, села у општини Житиште.
Један од њих, млади Недељко Тривуновић у штали има 20 грла, од којих је 11 на мужи, а остало су женска телад.
Свака крава у другој лактацији дневно да 28 литара квалитетног млека.
- Производњу млека сам на неки начин наследио од родитеља, а данас ми у послу помаже мајка - прича 22-годишњи Недељко Тривуновић и додаје да ситуација данас није лоша, пре свега захваљујући субвенцијама. Ко још има срећу да има доброг откупљивача, од млека може пристојно да живи. - Ми од 2020. године сарађујемо са једном мањом млекаром из Новог Милошева, па смо и они и ми флексибилни. Зато успевамо да сарадњу одржимо на нивоу на ком смо сви задовољни.
Храну за своје стадо Тривуновићи производе сами. Немају своје земље, али раде 35 јутара државне у закупу и још 15 јутара приватне у аренди, на којој је искључиво луцерка.
Свака крава у другој лактацији дневно да 28 литара квалитетног млека
- Произведемо довољно хране сами, не морамо много да купујемо, што је добро - додаје наш саговорник. Ипак, наглашава да је сточарство, колико леп, толико и захтеван посао. - Нема одмора, нема слободе, за стоку морате да сте увек ту. Мени је велика помоћ мајка и док она може, држаћемо краве. Кад не буде могла, бојим се да ћемо их продати. У селу се млечним говедарством баве они млади људи који су наследили породични посао. Да се почне испочетка, мислим да је немогуће. Зато нисмо ни размишљали о преради млека, јер то захтева велика улагања и додатни ангажман, за шта ми у овом тренутку нисмо способни - истиче Недељко, који је, иначе, запослен у Дому здравља у Житишту, у Служби хитне помоћи.
- И посао ми дозвољава да наставим породичну традицију. У Служби хитне помоћи сам ноћу, а онда дању настављам рад на имању - каже Недељко Тривуновић.
Ж. Балабан