Рекордан улов на Тиси
УЛОВ АНДРАША ТОТА ПОТВРЂУЈЕ ДА СЕ ОПОРАВЉА ПОПУЛАЦИЈА УГРОЖЕНЕ ВРСТЕ РИБЕ Кечига од пет кила загризла након пет година ловостаја
Кечига се циљано не пеца на Тиси јер је од почетка 2019. године на снази трајни ловостај ове врсте рибе, због тога што је у претходном периоду скоро истребљена из дубина питомог равничарског водотока.
Да се услед ловостаја популација кечиге у Тиси поправља потврђује улов Андраша Тота из Кањиже, на чијој удици је ненадано глисту понуђеној сому загризла кечига, која је тежила пет килограма! Тот је у друштву колеге Иштвана Такача пецао на деоници Тисе узводно од Кањиже код Шљункаре, на кривини где је ток реке мало бржи и дно тврдо без муља, што је иначе омиљено место пецароша.
- Кечига се већ више од пет година не лови, али она зна да загризе мамац који се на удици нуди белој риби или сому, што је било и овом приликом. Глисту је загризла, а борба са рибом није дуго трајала јер је прибор био намењен лову сома. После сликања, кечигу сам одмах вратио у реку пред више сведока риболоваца. Оволики примерци кечиге су велика реткост и виђао сам их 80-их година, када је кечиге било у изобиљу у Тиси - испричао је за „Дневник” Тот.
Потес Шљункаре код Кањиже је иначе и највеће станиште инсекта Тиског цвета, који у јуну дочарава јединствен природни феномен цветања Тисе, а познато је и да је тиски цвет омиљена посластица свим врстама рибе. Андраш Тот објашњава да се у зимским месецима кечига завлачи у рупе на дну реке како би ту дочекала пролеће.
- Зна се да су безобзирни људи специјални мрежама - кечама вадили из реке читава јата риба и тако десетковали рибљи фонд. Уз то и загађење водотока Тисе до 2000. године, посебно случај загађења цијанидом и тешким металима из румунских рудника, допринели су да кечига и њена омиљена храна тиски цвет дођу на границу истребљења. После те велике еколошке катастрофе на Тиси, пуно већа пажња поклоњена је заштити реке, поготово када су Мађарска и Румунија постале чланице Европске уније, па је мање штетних материја завршавало у реци. Тиски цвет се опоравио и Тиса је поново почела да цвета, али, нажалост, популација кечиге се није опоравила, па је скоро истребљена - подсећа Тот, наглашавајучи да њега, спортске риболовце и љубитеље Тисе радују назнаке опоравка популације кечиге у водама Панонске принцезе, како зову Тису.
М. Митровић