Rekordan ulov na Tisi
ULOV ANDRAŠA TOTA POTVRĐUJE DA SE OPORAVLJA POPULACIJA UGROŽENE VRSTE RIBE Kečiga od pet kila zagrizla nakon pet godina lovostaja
Kečiga se ciljano ne peca na Tisi jer je od početka 2019. godine na snazi trajni lovostaj ove vrste ribe, zbog toga što je u prethodnom periodu skoro istrebljena iz dubina pitomog ravničarskog vodotoka.
Da se usled lovostaja populacija kečige u Tisi popravlja potvrđuje ulov Andraša Tota iz Kanjiže, na čijoj udici je nenadano glistu ponuđenoj somu zagrizla kečiga, koja je težila pet kilograma! Tot je u društvu kolege Ištvana Takača pecao na deonici Tise uzvodno od Kanjiže kod Šljunkare, na krivini gde je tok reke malo brži i dno tvrdo bez mulja, što je inače omiljeno mesto pecaroša.
- Kečiga se već više od pet godina ne lovi, ali ona zna da zagrize mamac koji se na udici nudi beloj ribi ili somu, što je bilo i ovom prilikom. Glistu je zagrizla, a borba sa ribom nije dugo trajala jer je pribor bio namenjen lovu soma. Posle slikanja, kečigu sam odmah vratio u reku pred više svedoka ribolovaca. Ovoliki primerci kečige su velika retkost i viđao sam ih 80-ih godina, kada je kečige bilo u izobilju u Tisi - ispričao je za „Dnevnik” Tot.
Potes Šljunkare kod Kanjiže je inače i najveće stanište insekta Tiskog cveta, koji u junu dočarava jedinstven prirodni fenomen cvetanja Tise, a poznato je i da je tiski cvet omiljena poslastica svim vrstama ribe. Andraš Tot objašnjava da se u zimskim mesecima kečiga zavlači u rupe na dnu reke kako bi tu dočekala proleće.
- Zna se da su bezobzirni ljudi specijalni mrežama - kečama vadili iz reke čitava jata riba i tako desetkovali riblji fond. Uz to i zagađenje vodotoka Tise do 2000. godine, posebno slučaj zagađenja cijanidom i teškim metalima iz rumunskih rudnika, doprineli su da kečiga i njena omiljena hrana tiski cvet dođu na granicu istrebljenja. Posle te velike ekološke katastrofe na Tisi, puno veća pažnja poklonjena je zaštiti reke, pogotovo kada su Mađarska i Rumunija postale članice Evropske unije, pa je manje štetnih materija završavalo u reci. Tiski cvet se oporavio i Tisa je ponovo počela da cveta, ali, nažalost, populacija kečige se nije oporavila, pa je skoro istrebljena - podseća Tot, naglašavajuči da njega, sportske ribolovce i ljubitelje Tise raduju naznake oporavka populacije kečige u vodama Panonske princeze, kako zovu Tisu.
M. Mitrović