УЛАГАЊЕМ У ОБНОВЉИВЕ ИЗВОРЕ ЕНЕРГИЈЕ УЛАЖЕ СЕ У БОЉУ БУДУЋНОСТ Енергијом Сунца чува се и чист ваздух
Обновљиви извори енергије, као важан део седмог од 17 циљева Одрживог развоја УН, под називом Доступна и обновљива енергија, постају све битнији међу глобалним циљевима за успоравање климатских промена.
Процењује се да ће коришћење обновљивих извора енергије, уз повећање енергетске ефикасности и електрификацију саобраћаја, довести до значајног утицаја на смањење глобалног загревања и загађења. Овај пут важан је како би се смањило загађење ваздуха које, у великој мери, долази из енергетских постројења. У Европској унији постоје оштре мере које се односе на емитовање штетних честица, а општи тренд је прелазак на обновљиве изворе енергије.
Што се тиче Србије, направљен је значајан помак у области обновљивих извора енергије, а према подацима Удружења обновљивих извора енергије Србије, више од 35 процената електричне енергије добија се управо из тих извора. То значи да из енергије ветра и сунца на мрежи има 605 мегавата и 90 одсто те производње је из 10 ветропаркова, док је остало соларног порекла. Енергију Сунца користе све више грађани (на крововима својих кућа или стамбених јединица постављају соларне панеле), а то чини и све већи бројних институција, компанија... Као пример може да послужи и наша највећа нафтна компанија НИС која је искорачила у област производње електричне енергије из обновљивих извора. Наиме, пре две године, НИС је започео изградњу соларних електрана на многобројним објектима компаније, првенствено на бензинским станицама широм Србије. До сада су соларне електране постављене на чак 45 бензинских станица. Ове електране годишње произведу 1.600 МWх, што умањује трошкове компаније за електричну енергију за читавих 230.000 евра. Поред тога, значајно се смањује и емисија угљен-диоксида – за чак 1.700 тона на годишњем нивоу.
Истовремено са сопственом енергетском транзицијом, Компанија НИС настоји да и узаједници подстакне употребу обновљивих извора енергије. Компанија је расписала конкурс у оквиру свог програма друштвене одговорности „Заједници заједно“ за финансирање пројеката у кључним локалним самоуправама у којима послује. Фокус овогодишњег циклуса је управо улагање у област обновљивих извора енергије, а НИС ће у подршку пројектима из ове области уложити 144,5 милиона динара. Програм се реализује у 13 партнерских градова и општина широм Србије у којима компанија обавља значајан део својих пословних активности: Београд, Нови Сад, Ниш, Чачак, Кикинда, Панчево, Зрењанин, Пожаревац, Кањижа, Србобран, Нови Бечеј, Житиште и Велико Градиште у којима живи око 2,8 милиона грађана Србије. Институционални партнери компаније НИС у овогодишњем програмском циклусу су Министарство рударства и енергетике и Министарство заштите животне средине Републике Србије.
На овај начин НИС настоји да, заједно са партнерским локалним самоуправама и надлежним министарствима, подстакне реализацију еколошких пројеката који ће допринети коришћењу соларне енергије за сопствену производњу електричне енергије постављањем соларних панела на објекте установа од јавног значаја, као што су образовне и здравствене установе, установе социјалне заштите, установе културе и спортске установе.
Пријаве на овогодишњи конкурс трају до 13. септембра 2024. године до 16 часова, а услови и пропозиције конкурса објављени су на сајту компаније НИС.
Пут ка очувању здраве животне средине и чистог ваздуха, једнако је на плећима појединаца, компанија, организација, влада... Томе у прилог говори и да је Други комитет 74. заседања Генералне скупштине Уједињених нација (УН) усвојио 26. новембра 2019. резолуцију којом је 7. септембар проглашен за „Међународни дан чистог ваздуха за плаво небо“. На овакву одлуку ова организација је дошла истичући потребу да се уложе даљи напори како би се смањило загађење ваздуха и побољшао његов квалитет, ради заштите људског здравља и ублажавања климатских промена, али и да се подигне свест јавности о том важном задатку на свим нивоима. Стога ће се и ове године широм света, кроз бројне акције и кампање, указати на важност очувања чистог ваздуха и плавог неба.
Мото овогодишњег Дана је “Инвестирајте у чист ваздух – сада” и овогодишња прослава наглашава хитну потребу за јачим партнерством, повећањем улагања и заједничком одговорношћу у борби против загађења ваздуха.
Загађење ваздуха узрокује економске губитке и смањује пољопривредну продуктивност и повезано је са климатским променама, губитком биодиверзитета, другим облицима загађења, као и са економским развојем. Ако се реагује одмах, могу се преполовити глобални губици усева од загађивача ваздуха до 2050. Смањење емисије метана, важног гаса стаклене баште и загађивача ваздуха, могло би да уштеди између 4 и 33 милијарде долара. Стога су сви напори, посебно у сегементу коришћења обновљивих извора енергије веома важни.
Из УН поводом овог Међународног дана чистог ваздуха за плаво небо, позивају све да инвестирају у #CleanAirNow. Проактивним решавањем загађења ваздуха могу се постићи трансформативне промене и обезбедити здрав ваздух за све. Да би се заштитили од загађења ваздуха, пре свега, потребно је борити се за здравију и чистију животну средину, али и прекограничном и сваком секторском сарадњом утицати на смањење загађење ваздуха.
Ивана Бакмаз