ГРАШАК ВОЛИ МЕТАЛ, РУЖЕ ИНДИЈСКУ МУЗИКУ Научници проучавали коју музику воле биљке, а ова посебно воли женски глас
Да вас неко види како певате својим биљкама док их заливате, вероватно би се запитао да ли сте добро.
Међутим, оно што они не знају, а ви ћете управо сазнати, јесте да поједина истраживања показују да музика има фантастичан утицај на биљке.
У студији од пре пар година, Ми-Јеонг Јеонг са Националног института за пољопривредну биотехнологију у Сувону у Јужној Кореји и његове колеге, тврдили су да су успели да идентификују биљне гене који могу да чују и реагују на музику, након што су обавили један тест у ком су користили пиринач и Бетовенове композиције. У мање научној, али пођеднако фасцинантној студији коју је 2009. спровела екипа емисије “Разбијачи митова“ (Mythbustеrs), проучавана је веза између музике и биљака.
У току тих месец дана, колико је трајао експеримент, грашак је “слушао” хеви метал и класичну музику у самосталним стакленицима. Друге биљке су биле изложене обичном говору и лепим речима.
На крају експеримента, највише је напредовао грашак који је слушао хеви метал. Истраживање које је 2014. спровео Универзитет Османија у Хајдерабаду у Индији, изложило је 30 ружа индијској класичној музици, ведским напевима, западној класичној музици и рок музици. Експеримент је трајао 60 дана, а главни циљ је био да се утврди да ли и како музика утиче на биљке.
Резултати су показалида руже које су биле подвргнуте ведским песмама и индијској класичној музици далеко надмашиле по свом расту и цвету биљке које су биле изложене другим врстама музике.
Још једно истраживање на ову тему, спроведено је исте, 2014. Научници Хајди Апел и Рекс Кокрофт са Универзитета у Мисурију открили су да мале биљке горушице реагују на звучне вибрације.
Исто тако, Краљевско хортикултурно друштво је открило да биљке парадајза повољно реагују на женске гласове, након што су слушали волонтере који су им читали током периода од 30 дана. У студији су учествовали и мушкарци, али биљке које су биле изложене њиховом гласу, нису показале нарочиту реакцију.
Поједини научници тврде да биљке заправо реагују на вибрације које ствара људски глас. Са друге стране, неки тврде да су ове студије мањкаве и да не доказују ништа.
(Крстарица)