ВЕЛИКО ОТКРИЋЕ О СТОУНХЕНЏУ Све је различито од оног што смо мислили
Јединствени камен који лежи равно у центру споменика донет је на локацију у јужној Енглеској из североисточне Шкотске
Древно ритуално значење Стоунхенџа је још увек мистерија, али истраживачи су корак ближе разумевању како је настао чувени камени круг.
Јединствени камен који лежи равно у центру споменика донет је на локацију у јужној Енглеској из североисточне Шкотске, објавили су истраживачи у среду у часопису Натуре. Није јасно да ли је камен од 16 стопа (5 метара) пренет чамцем или копном - путовање дужим од 460 миља (740 километара).
„Изненађујуће је што долази тако далеко“, рекла је археолог са Универзитета Ексетер Сузан Грини, која није била укључена у студију.
Више од сто година, научници су веровали да централна плоча од пешчара Стоунхенџа - дуго названа "олтарски камен" - потиче из много ближег Велса. Али прошлогодишња студија неких од истих истраживача показала је да камен не одговара геологији формација пешчара у Велсу. Прави извор камена до сада је остао непознат.
За ову студију, тиму није било дозвољено да откине стене на локацији, већ је уместо тога анализирао минерале у деловима стене који су сакупљени у prеthodnim ископавањима, од којих неки датирају из 1840-их. Пронашли су подударање у формацијама пешчара Оркадијског басена на североистоку Шкотске, региона који обухвата делове врха шкотског полуострва, као и Оркнијска острва.
„Тај геолошки „отисак прста“ се не понавља ни у једној другој области седимента у Великој Британији“, рекао је геолог са Универзитета Абериствит Ник Пирс, коаутор студије.
Грини је рекао да тешка логистика премештања камена на тако велику удаљеност показује висок ниво координације и културне везе између ова два региона древне Британије.
Стоунхенџ је изграђен пре око 5.000 година, а камење које је формирало различите кругове донето је на локацију у различито време. Постављање камења омогућава да сунце изађе кроз камени „прозор“ током летњег солстиција. Древна намена олтарског камена - који лежи равно у срцу Стоунхенџа, сада испод других стена - остаје мистерија.
„Стоунхенџ није насеље, већ место церемоније или ритуала“, рекла је Хедер Себире, виши кустос енглеског наслеђа, која није била укључена у студију. Она је рекла да ранија археолошка ископавања нису открила доказе о гозби или свакодневном животу на том месту.
Prеthodna истраживања су показала културне везе - као што су сличности у стиловима грнчарије - између области око Стоунхенџа и шкотских Оркниских острва. Друго камење у Стоунхенџу долазило је из западног Велса.
Док је Британија прошарана другим неолитским каменим круговима, „јединствена ствар у Стоунхенџу је удаљеност са које је камење настало“, рекао је Ричард Бевинс са Универзитета Абериствит, коаутор студије.
Одељење за здравље и науку Associated Press добија подршку од групе за науку и образовање Медицинског института Хауард Хјуз. АП је искључиво одговоран за сав садржај.
(Tеlеgraf.rs / АП)