У СЕЛУ БАЧКИ ВИНОГРАДИ ОРГАНСКИ СЕ УЗГАЈАЈУ СТАРЕ СОРТЕ Породица Берењи гаји и чува од заборава дрен, мушмуле и пшеницу банкут НАСЛЕЂЕ ПРЕДАКА ЗА МОДЕРНУ ТРПЕЗУ
У селу Бачки Виногради породица Берењи је у мисији да кроз регенеративну пољопривреду оживи традиционалне сорте воћа и поврћа.
Са дубоко укорењеном страшћу за очување богатог пољопривредног наслеђа свог региона, породица Берењи је кренула на пут ка органској производњи. Труде се да удахну нови живот скоро заборављениом воћу у житу, као што су дрен, мушмула и пшеница банкут.
Породица Берењи се генерацијама брине о земљи, гајећи усеве својих предака. Међутим, како су модерне пољопривредне праксе почеле да доминирају пејзажом, ове традиционалне сорте су почеле да нестају и с поља и са пијачних тезги. Одлучна да ове јединствене усеве спасе од заборава, породица Берењи донела је храбру одлуку да пређе на регенеративну пољопривреду, пољопривредни приступ који се фокусира на обнављање и побољшање здравља земљишта.
Док породица Берењи наставља свој пут ка органској производњи, њихова посвећеност одрживости блиста у сваком аспекту њиховог рада. У срцу њихове фарме, високо, налази се дрен, чије живописне црвене бобице блистају на сунчевој светлости. Стабла мушмуле, са својим препознатљивим плодовима који подсећају на комбинацију јабуке и крушке, прошарају пејзаж, додајући дашак носталгије фарми. Банкут пшеница, ретка сорта позната по укусу орашастих плодова и нутритивним предностима, сведочанство је посвећености породице очувању пољопривредног биодиверзитета.
На питање зашто су направили тако значајан помак, породица Берењи страствено говори о својој љубави према земљи и жељи да оставе наследство будућим генерацијама.
− Желимо да одамо почаст својим прецима настављајући њихово наслеђе одрживих пољопривредних пракса − каже Ласло Берењи. − Фокусирајући се на регенеративну пољопривреду не само да чувамо своје наслеђе већ и доприносимо здрављу животне средине.
Док породица Берењи наставља свој пут ка органској производњи, њихова посвећеност одрживости блиста у сваком аспекту њиховог рада − од пажљивог узгоја традиционалних усева до посвећености минимизирању утицаја на животну средину. Породица Берењи је сјајан пример како мали фармери могу да имају велики утицај на очување пољопривредног биодиверзитета.
Текст и фото: С. Иршевић