ОВИ ЛЕКОВИ И ВРУЋИНА СУ СМРТОНОСНА КОМБИНАЦИЈА: Доктори тврде да их НЕ УЗИМАТЕ ЗАЈЕДНО, имају ФАТАЛАН крај
Лекови за стања као што су високи крвни притисак, болести бубрега и поремећаји менталног здравља могу имати специфичне нуспојаве.
Док се боримо с екстремним временским условима, важно је бити информисан и спреман како бисмо се заштитили од потенцијалних здравствених ризика као што су сунчаница и топлотни удар.
Шта је топлотни удар и сунчаница?
Топлотни удар настаје када тело не може ефикасно да се расхлади и температура тела драматично порасте. Ово стање може бити опасно по живот и захтева хитну медицинску интервенцију.
Сунчаница, с друге стране, обично долази као последица дуготрајног излагања сунчевим зрацима без одговарајуће заштите и манифестује се као дехидратација и поремећаји терморегулације.
Превентивни савети лекара
Пијте пуно течности током дана, чак и ако нисте осетили жеђ. Вода је најбољи избор, избегавајте превише слатке и газиране напитке. Ако је могуће, избегавајте директно излагање сунцу у периоду највеће топлоте између 10 и 16 часова. Носите шешир или капу и лагану, светлу одећу.
Ако ваш дом нема клима уређај, потражите хладна места као што су јавне библиотеке, тржни центри или канцеларије.
Смањите интензитет физичких активности током најтоплијег дела дана. Ако вежбате напољу, бирајте ране јутарње или касне вечерње сате.
Будите на опрезу са лековима
Неки лекови могу повећати осетљивост на сунце. Посаветујте се са лекаром ако узимате било какве лекове и пажљиво читајте упутства.
Лекови за стања као што су високи крвни притисак, болести бубрега и поремећаји менталног здравља могу имати специфичне нуспојаве. Они могу отежати задржавање хидратације или учинковито хлађење по врућем времену. Због тога би високе температуре за неке могле бити потенцијално опасне, па чак и кобне.
Ако приметите симптоме топлотног удара или сунчанице као што су јака главобоља, вртоглавица, мучнина, повишена температура или промене у свести, одмах потражите медицинску помоћ.
Деца су посебно осетљива
Новорођенчад и деца узраста до 4 године посебно су осетљива на високе температуре, које ће се у наредних неколико дана задржати у Србији и због којих ће се жива у термометру пети и до чак 36. подеока у хладу.
Оно што може да буде проблем са децом, јесте што она не испољавају брзо знаке и симптоме као одрасли услед високих температура, те зато треба више обратити пажњу на њихово понашање, како се не би превидели знаци топлотног стреса, на који некада може да укаже и умор бебе, колико и узнемиреност.
Када су високе температуре, деца не би требало да носе уску гардеробу, простор у којем бораве не треба да буде много расхлађен, вентилатор никако не треба усмеравати да дува у њихову главу, не остављајте децу само у затвореним колима, а из једног веома битног разлога њихово седиште не треба прекривати пешкиром или памучним ћебетом.
У борби са летњим врућинама, правовремено информисање и превентивно деловање могу направити кључну разлику.
Еспресо/Најжена/Дневник