Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

КАКО ДА ИЗБЕГНЕТЕ ТОПЛОТНИ УДАР НА ВЕЛИКИМ ВРУЋИНАМА Последице могу бити кобне; Ево шта МОРАТЕ ДА УРАДИТЕ ПРЕ НЕГО ШТО ИЗАЂЕТЕ НАПОЉЕ

20.06.2024. 09:11 09:28
Пише:
Фото: pixabay.com/freepik.com

Републички хидрометеоролошки завод (РХМЗ) је први пут ове године упалио "црвени" метео аларм за екстремно високе температуре

Очекује се да ће најкритичнији период бити од среде до суботе, када ће чак и током ноћи температура бити изнад 20 степени. Ово може да буде опасно по здравље, упозорава Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут". Несвестица услед топлоте, топлотни удар и дехидрација су уобичајени лети и могу да се десе сваком од нас. Шта тада радити?

Дехидрација - вода није довољна

Када температура пређе 30 степени Целзијуса, тело врло лако дехидрира. Ово стање је опасно јер је губитак енергије постепен. Како препознати да је тело дехидрирано? Најчешћи симптоми дехидрације су:

умор

слабост

главобоља или вртоглавица

потешкоће са концентрацијом

сува уста

Уобичајена појава јесте да осетите појачану жеђ, али то није једини симптом. Када је стање веома озбиљно, дисање и откуцаји срца могу да се повећају, а крвни притисак може да падне. Кожа постаје сува и наборана, а боја урина се мења, постаје тамнија. Последице дехидрације су веома озбиљне. Ако се комбинује са прегревањем, може доћи до топлотног удара. Ово је веома опасно за децу, старије и оне са хроничним болестима, али и здрави одрасли треба да буду опрезни.

Када су у питању "начини за решавање дехидрације", увек је најбоља превенција, односно, спречавање превеликог губитка течности. Међутим, када дође до дехидрације, требало би да хидрирате тело, али тада обична вода није довољна. Обезбеђивање воде у телу је веома важно јер треба да изједначимо његову запремину, али сама вода је штетна у великим количинама. Може доћи до хипотоничне прехидратације, односно тзв. интоксикације водом. Ово није ништа друго до разблаживања електролита, пре свега натријума, калијума и магнезијума, који су неопходни за провођење електричних импулса.

Много боља идеја је додавање електролита у праху у воду. Такви препарати се издају без рецепта у апотекама. Многи од нас га чак имају код куће јер је то популаран лек који се користи за лечење дијареје и дехидрације. А када немамо при руци апотекарске електролите, помоћ код дехидрације можемо наћи у кухињи. Чак и обична кухињска со у чаши воде помаже. Пошто није баш укусно, можемо да додамо менту, лимун, мед.

Топлотни удар - стање опасно по живот

Први је резултат јаког излагања сунчевој светлости. То може да доведе до прегревања и отицања мозга. Ово стање може да има фатални исход и представља прегревање целог тела. Настаје када температура нашег тела пређе 40 степени Целзијуса. Топлотни удар је врло често узрокован високим температурама, али то није увек случај. Може се јавити и зими, на пример при прекомерном физичком вежбању и то углавном код младих људи, на пример, код оних који учествују у маратону.

Симптоми топлотног удара су:

вртоглавица

све већа слабост

поремећаји дисања

појава тзв. мрље пред очима

проблеми са говором

мучнина

повраћање

Топлотни удар може да доведе до несвестице, губитка свести и срчаног застоја, због чега се сматра стањем опасним по живот. У таквој ситуацији неопходно је пружити прву помоћ. Особу охладите што је пре могуће. Према смерницама ЕРЦ-а, особу са топлотним ударом треба ставити, на пример, у каду са хладном водом (температура од 1 до 26 степени). Особа мора да буде потопљена од стопала до врата. Ако немате ову опцију, можете да користите друге облике активног хлађења: помозите особи да се истушира, а ако немате приступ, на пример, ставите пакет леда или замрзнуте боце у препоне и на пазухе, покријте особу пешкиром или чаршавом.

Пише:
Пошаљите коментар
Расхлађивање по врелим температурама (Видео)

Расхлађивање по врелим температурама (Видео)

17.07.2017. 17:39 17:44
Сунчаница и топлотни удар могу озбиљно да угрозе здравље

Сунчаница и топлотни удар могу озбиљно да угрозе здравље

18.06.2019. 10:16 10:19