KAKO DA IZBEGNETE TOPLOTNI UDAR NA VELIKIM VRUĆINAMA Posledice mogu biti kobne; Evo šta MORATE DA URADITE PRE NEGO ŠTO IZAĐETE NAPOLJE
Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) je prvi put ove godine upalio "crveni" meteo alarm za ekstremno visoke temperature
Očekuje se da će najkritičniji period biti od srede do subote, kada će čak i tokom noći temperatura biti iznad 20 stepeni. Ovo može da bude opasno po zdravlje, upozorava Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut". Nesvestica usled toplote, toplotni udar i dehidracija su uobičajeni leti i mogu da se dese svakom od nas. Šta tada raditi?
Dehidracija - voda nije dovoljna
Kada temperatura pređe 30 stepeni Celzijusa, telo vrlo lako dehidrira. Ovo stanje je opasno jer je gubitak energije postepen. Kako prepoznati da je telo dehidrirano? Najčešći simptomi dehidracije su:
umor
slabost
glavobolja ili vrtoglavica
poteškoće sa koncentracijom
suva usta
Uobičajena pojava jeste da osetite pojačanu žeđ, ali to nije jedini simptom. Kada je stanje veoma ozbiljno, disanje i otkucaji srca mogu da se povećaju, a krvni pritisak može da padne. Koža postaje suva i naborana, a boja urina se menja, postaje tamnija. Posledice dehidracije su veoma ozbiljne. Ako se kombinuje sa pregrevanjem, može doći do toplotnog udara. Ovo je veoma opasno za decu, starije i one sa hroničnim bolestima, ali i zdravi odrasli treba da budu oprezni.
Kada su u pitanju "načini za rešavanje dehidracije", uvek je najbolja prevencija, odnosno, sprečavanje prevelikog gubitka tečnosti. Međutim, kada dođe do dehidracije, trebalo bi da hidrirate telo, ali tada obična voda nije dovoljna. Obezbeđivanje vode u telu je veoma važno jer treba da izjednačimo njegovu zapreminu, ali sama voda je štetna u velikim količinama. Može doći do hipotonične prehidratacije, odnosno tzv. intoksikacije vodom. Ovo nije ništa drugo do razblaživanja elektrolita, pre svega natrijuma, kalijuma i magnezijuma, koji su neophodni za provođenje električnih impulsa.
Mnogo bolja ideja je dodavanje elektrolita u prahu u vodu. Takvi preparati se izdaju bez recepta u apotekama. Mnogi od nas ga čak imaju kod kuće jer je to popularan lek koji se koristi za lečenje dijareje i dehidracije. A kada nemamo pri ruci apotekarske elektrolite, pomoć kod dehidracije možemo naći u kuhinji. Čak i obična kuhinjska so u čaši vode pomaže. Pošto nije baš ukusno, možemo da dodamo mentu, limun, med.
Toplotni udar - stanje opasno po život
Prvi je rezultat jakog izlaganja sunčevoj svetlosti. To može da dovede do pregrevanja i oticanja mozga. Ovo stanje može da ima fatalni ishod i predstavlja pregrevanje celog tela. Nastaje kada temperatura našeg tela pređe 40 stepeni Celzijusa. Toplotni udar je vrlo često uzrokovan visokim temperaturama, ali to nije uvek slučaj. Može se javiti i zimi, na primer pri prekomernom fizičkom vežbanju i to uglavnom kod mladih ljudi, na primer, kod onih koji učestvuju u maratonu.
Simptomi toplotnog udara su:
vrtoglavica
sve veća slabost
poremećaji disanja
pojava tzv. mrlje pred očima
problemi sa govorom
mučnina
povraćanje
Toplotni udar može da dovede do nesvestice, gubitka svesti i srčanog zastoja, zbog čega se smatra stanjem opasnim po život. U takvoj situaciji neophodno je pružiti prvu pomoć. Osobu ohladite što je pre moguće. Prema smernicama ERC-a, osobu sa toplotnim udarom treba staviti, na primer, u kadu sa hladnom vodom (temperatura od 1 do 26 stepeni). Osoba mora da bude potopljena od stopala do vrata. Ako nemate ovu opciju, možete da koristite druge oblike aktivnog hlađenja: pomozite osobi da se istušira, a ako nemate pristup, na primer, stavite paket leda ili zamrznute boce u prepone i na pazuhe, pokrijte osobu peškirom ili čaršavom.