ПРЕЖИВИТЕ МАЛУ МАТУРУ БЕЗ СТРЕСА Ово су савети за децу и родитеље; Погледајте кад су полагања и како ће изгледати тестови
До завршног испита за осмаке остало је мање од недељу дана, а како се ближи полагање, тако расте тензија међу будућим средњошколцима и, још више, њиховим родитељима.
То ни не чуди, јер од тога какво знање покажу на завршном испиту 17, 18. и 19. јуна зависиће коју средњу школу ће моћи да упишу и тако наставе даље образовање.
Иако стрес и притисак пред малу матуру осећају подједнако деца и родитељи, избор средње школе не би требало да представљати питање живота и смрти. Деца ће тада пред собом имати још четири године током којих могу променити одлуку о будућем занимању.
Може ли мала матура без стреса
Иако се мали матуранти за први од бројних животних испита припремају већ од почетка другог полугодишта, ситуација је сада дошла до усијања. Због притиска који осећају од околине лако се може десити деца да на тестовима заблокирају и да због треме и страха не ураде ама баш ништа.
Нису само деца та која страхују од резултата и поена које ће освојити приликом полагања мале матуре. Неретко су родитељи ти који сопствене фрустрације и амбиције преливају на децу.
Међутим, постоје начини како сталожено и смирено приступити оваквим ситуацијама, смањити страх и трему деци како би успешно урадили тестове на малој матури.
Доносимо вам неколико савета о томе како се најбоље припремити за овај први животни испит малишана.
Понављање градива
Марица Живковић, психолог и породични психотерапеут, је у разговору за "Блиц" саветовала родитеље да децу непосредно пред малу матуру није корисно форсирати да уче ново градиво.
Она саветује родитеље да поведу рачуна о томе да деца, понављају и увежбавају већ научено како би утврдили градиво. Препоручује да се деца фокусирају на понављање већ познатог градива, посебно из збирки тестова за малу матуру које су им доступне.
Краће паузе између учења и редован сан
Живковић истиче да даноноћно учење и понављање градива сатима без паузе, чему прибегава велики број деце, може бити контрапродуктивно, те да је су технике учења битне.
- Непрестано учење сатима не доводи до циља, чак је и лоше по здравље и због тога треба повремено дати времена мозгу да се одмори - објаснила је Живковић за "Блиц".
Према њеним речима, паузе између учења требало би да буду релаксирајуће, а најбоље је то време провести без мобилних телефона, већ изаћи у парк или краће шетње.
Квалитетан сан од осам сати готово је подједнако важан као и само учење. Процес сна има кључну улогу за дугорочно памћење, док недостатак негативно утиче на пажњу која је неопходна за ефективно учење и решавање тестова.
Здрава исхрана и учење
Осим практиковања учења са паузама, препоручује се унос свежег воћа и поврћа, као и других храњивих намирница које подржавају функцију мозга. Због тога је битно да у данима пред испит деца једу што више свежег поврћа и воћа, и намирнице које су богате омега-3 масним киселинама.
- Воће (црна рибизла, боровница, купина, малина, јагода, јабука)
- Цвекла
- Жуманце
- Поморанџа
- Риба (скуша, харинга, сардина, сардела, туна, лосос)
- Коштуњаво воће (орах, лешник, кикирики, бадем, индијски орах)
- Црна чоколада
Родитељски приступ кључан
Уочи завршног испита, родитељи су ти који често више паниче од деце због бриге да ли ће све проћи како треба и да ли ће деца уписати жељену школу.
- Родитељска очекивања од деце често превазилазе њихове стварне могућности, што ствара огроман притисак на мале матуранте. Важно је да у овом тренутку деца схвате да је ово још један у низу испита који не би требало да посматрају као једини пред њима. Јер кад им се тако поставе ствари на њима је заиста огроман притисак. То је онда то оно апсолутистичко уверење до кога не сме да дође - каже за "Блиц" Живковић.
Савет родитељима је да је неопходно да остану смирени и да дају јасне смернице за понашање детета у ситуацији стреса и повишене анксиозности, која је сада очекивана и нормална.
Осим деце, кроз велики стрес, због најбољих намера, пролазе и родитељи. Често се деси да несвесно врше притисак на децу, оптерећујући их учењем, и осећајем кривице пред полагање мале матуре, што може бити контрапродуктивно.
Савети за родитеље:
- Помозите свом детету, охрабрујте га, али немојте уносити претерану нервозу
- Немојте да гасите интернет у стану, сакривате таблете и мобилне телефоне, важно је наћи баланс између учења и релаксације током дана
- Викенд нека послужи за психолошко опуштање
- Направите списак свега што му је потребно за испит, од ђачке књижице, идентификационог броја, до оловке и лењира
- Покушајте и пре тестова опуштено да разговарате о жељеним средњим школама и смеровима, без наметања вашег мишљења
Шта урадити дан пред малу матуру
Такође, Живковић саветује опуштајуће активности попут шетњи, дружења и слушања музике, као и вежби дисања које ће помоћи да се деца смире током испита.
- За један дан ништа се не може научити, деца могу са понављају већ научено, али је најважније да се одморе и припреме за полагање. Важни је да родитељи не врше притисак на дете, и да воде рачуна да дете само себи не наметне притисак, јер тако може доћи до блокада која ће само искомпликовати ствари на тесту - напомиње Живковић.
Шта урадити на дан полагања мале матуре
На сам дан мале матуре савет је да се дете добро наспава, и да пође што је могуће растерећено уз подршку најближих. Пре него што се крене на тест, требало би да провери да ли је сва документација за полагање спремна.
За полагање потребно је понети свакако ђачку књижицу, од прибора, графитну оловку, хемијску која пише плавом бојом, гумицу за брисање, за полагање математике биће вам потребни и лењир, троугао и шестар.
Такође, на завршном испиту није дозвољено коришћење мобилних телефона, паметних сатова, калкулатора, бележака, папира, нити других материјала који не спадају у прописан прибор за испит. На столу, осим прибора, можете имати флашицу воде, која вам се обавезно саветује.
Како ће изгледати тестови
Полагање мале матуре трајаће три дана, од 17. до 19. јуна, а сви тестови морају да садрже задатке на сва три нивоа - основном, средњем и напредном.
Од прошле године, новина је што ђаци уместо комбинованог теста полажу предмет по избору, а могли су да се определе између биологије, историје, географије, физике и хемије. Највећи број ученика определио се да полаже географију, затим биологију, историју, хемију и физику.
Сви испити почињаће у 9.00 и трајаће до 11 сати.
Ђаци на располагању имају 120 минута, а не смеју напуштати просторију у којој се полаже у првих 45 минута, као ни последњих 15 минута.
Календар мале матуре
- 17. јун: Завршни испит – тест из српског језика
- 18. јун: Завршни испит – тест из математике
- 19. јун: Завршни испит – тест из изборног предмета
- 21. јун: Прелиминарни резултати мале матуре
- 21. јун: Пријем приговора на прелиминарне резултате
- 24. јун: Коначни резултати мале матуре
- 25-26. јун: Попуњавање листа жеља за упис
- 28. јун: Објављивање коначне листе жеља ученика
- 1. јул: Објављивање расподеле ђака по школама
Блиц. рс