ПЕЦАЊЕ ТОЛСТОЛОБИКА ИМА НОВУ ДИМЕНЗИЈУ Не на бика грабуљама, таблетом га заварај
Поред америчког сомића (цверглана) с којим су у прошлом веку порибљене неке наше воде, још један незвани, алохтони гост, последњих деценија мучи робиловце и рибаре - толстолобик.
Показао као инвазивна врста. Пошто се храни фитопланктоном и зоопланктоном, који су основ исхране рибље млађи, прави проблеме, нарочито у акумулационим језерима. Напросто, направи дисбаланс водених микроорганизама због ког у одређеној мери испаштају многе аутохтоне врсте.
Управо због специфичне исхране, до скора није било начина да се ова риба пеца, сем нелегалним “грабуљањем”. Овом начину риболова време по свој прилици истиче, бар у некој мери, јер и овдашње тржиште из дана у дан освајају специјалне таблете помоћу којих се толстолобик и етички пеца.
- Последњих година се доста радило на овој врсти мамца са идејом да се имитира облак планктона - каже новосадски риболовац Владо Матијевић. – Основ је увек млеко у праху. Направљена је таблета, обично тешка око 70 грама, која се споро топи и прави облак који толстолобик креће да усисава. У њему је систем у ком лебде две слободне удице, обично шаранске четворке или шестице, јер је овдашњи толстолобик махом крупан риба. Најлон треба да буде 0,25-0,30 милиметара, а олово адекватно пловку.
На каналу ДТД крај Новог Сада, од преводнице до каћког моста, све је више пецароша на толстолобика. У близини највећег војвођанског града добра локација је и крај Неопланте (на првој такмичарској стази). Што се водотокова тиче, „бик“ добро иде на Тиси, крај Титела и Кањиже.
Матијевић сматра да је таблета вишеструко корисна. С једне стране, “бик”, како га овдашњи риболовци често називају, сада се много лакше и масовније пеца, а сам риболов на њега добио је етичност. Такође, наш саговорник увиђа да је у околини Новог Сада, пре свега на каналу ДТД, све више пецароша на ову рибу који користе таблете. Оваква врста риболова иделна је за мирне и стајаће воде, док на текућицама треба утрошити много више таблета.
Д. Кнежић