PECANJE TOLSTOLOBIKA IMA NOVU DIMENZIJU Ne na bika grabuljama, tabletom ga zavaraj
Pored američkog somića (cverglana) s kojim su u prošlom veku poribljene neke naše vode, još jedan nezvani, alohtoni gost, poslednjih decenija muči robilovce i ribare - tolstolobik.
Pokazao kao invazivna vrsta. Pošto se hrani fitoplanktonom i zooplanktonom, koji su osnov ishrane riblje mlađi, pravi probleme, naročito u akumulacionim jezerima. Naprosto, napravi disbalans vodenih mikroorganizama zbog kog u određenoj meri ispaštaju mnoge autohtone vrste.
Upravo zbog specifične ishrane, do skora nije bilo načina da se ova riba peca, sem nelegalnim “grabuljanjem”. Ovom načinu ribolova vreme po svoj prilici ističe, bar u nekoj meri, jer i ovdašnje tržište iz dana u dan osvajaju specijalne tablete pomoću kojih se tolstolobik i etički peca.
- Poslednjih godina se dosta radilo na ovoj vrsti mamca sa idejom da se imitira oblak planktona - kaže novosadski ribolovac Vlado Matijević. – Osnov je uvek mleko u prahu. Napravljena je tableta, obično teška oko 70 grama, koja se sporo topi i pravi oblak koji tolstolobik kreće da usisava. U njemu je sistem u kom lebde dve slobodne udice, obično šaranske četvorke ili šestice, jer je ovdašnji tolstolobik mahom krupan riba. Najlon treba da bude 0,25-0,30 milimetara, a olovo adekvatno plovku.
Na kanalu DTD kraj Novog Sada, od prevodnice do kaćkog mosta, sve je više pecaroša na tolstolobika. U blizini najvećeg vojvođanskog grada dobra lokacija je i kraj Neoplante (na prvoj takmičarskoj stazi). Što se vodotokova tiče, „bik“ dobro ide na Tisi, kraj Titela i Kanjiže.
Matijević smatra da je tableta višestruko korisna. S jedne strane, “bik”, kako ga ovdašnji ribolovci često nazivaju, sada se mnogo lakše i masovnije peca, a sam ribolov na njega dobio je etičnost. Takođe, naš sagovornik uviđa da je u okolini Novog Sada, pre svega na kanalu DTD, sve više pecaroša na ovu ribu koji koriste tablete. Ovakva vrsta ribolova idelna je za mirne i stajaće vode, dok na tekućicama treba utrošiti mnogo više tableta.
D. Knežić