ПИК Бечеј на Дану поља представио пројекат паметног наводњавања
У сарадњи са холандском компанијом Даком и уз подршку Амбасаде Краљевине Холандије, ПИК Бечеј који послује у оквиру МК Гроуп представио пројекат који ће допринети уштеди воде и бољим приносима
ПИК Бечеј, чланица МК Гроуп која послује у оквиру МК Агрицултуре дивизије, организовао је Дане поља у близини Бечеја. Том приликом представљен је пројекат „Имплементирање софтвера за препоруке наводњавања”, чији је циљ да се применом одговарајуће технологије направе значајне уштеде у потрошњи воде, као једног од најважнијих природних ресурса, и да се оптимизују трошкови у ратарској производњи.
Захваљујући сензорима који су постављени на парцеле под наводњавањем и временској прогнози са метео станице, добијају се информацје на којој дубини се налази вода доступна усевима, у којој количини и да ли има потребе за наводњавањем. ПИК Бечеј је за реализацију овог пројекта успоставио сарадњу са холандском компанијом Даком, а подршку је пружила и Амбасада Краљевине Холандије у Републици Србији.
„Веома смо срећни што смо данас овде да представимо пројекат који је холандска Влада делимично финансирала. То је пројекат реализован у сарадњи МК Гроуп и холандске компаније Даком, која обезбеђује дигитализацију технологије и управљање контролом наводњавања, што је веома важно за одрживији и профитабилнији пољопривредни сектор”, истакао је Коен ван Ginneken, регионални Аташе за пољопривреду Амбасаде Краљевине Холандије.
Холандска компанија Даком, која је у свету позната по решењима за иновативну и прецизну пољопривреду, започела је сарадњу са ПИК Бечејем у циљу постизања боље контроле наводњавања. Испред ПИК Бечеја пројекат је представио Горан Јашин, руководилац наводњавања у овој компанији.
„Пројекат паметног наводњавања ће допринети бољем доношењу одлука у процесима наводњавања, што за последицу има оптимизацију трошкова у самој производњи и уштеду у потрошњи воде као важног ресурса. Прецизна пољопривреда и паметне технологије доприносе и бољим приносима, јер на основу података које добијамо са постављених сензора и метео станице можемо спроводити адекватне мере за наводњавање наших парцела и култура које узгајамо”, рекао је Горан Јашин.
„Применом најновијих технологија остварујемо натпросечне приносе на 13.000 хектара које обрађујемо, уз укупну производњу преко 220.000 тона свих ратарских и повртарских усева на годишњем нивоу. Посебно бих истакла да је преко 70% земљишта које обрађујемо под системима за наводњавање”, поручила је Сања Савић, в.д. руководиоца дивизије МК Агрицултуре.
МК Агрицултуре дивизија, у оквиру МК Гроуп система, обухвата компаније које се баве ратарством, говедарством, производњом и прерадом поврћа и воћа, и виноградарством. Водећу позицију у српском аграру имају захваљујући пионирским подухватима у дигитализацији пољопривреде и сталним улагањима у системе за наводњавање и иновације за повећање продуктивности.
(Промо)