КУЛТУРА СЕЋАЊА У КЦ "СВИЛАРА": Антисемитизам и данас
Читав дипломатски кор европских земаља окупио се на вечерашњој трибини "Култура сећања и савремени антисемитизам" у Културној станици "Свилара" у Новом Саду. Потресно је било чути како се пре 80 година управо ту чекало на транспорт у злогласни логор Аушвиц-Биркенау, а о томе се на истом месту сада могло још нешто видети и прочитати на експонатима изложбе "Неке речи о Холокаусту у Србији".
Догађај је у сарадњи са Јеврејском општином Нови Сад организовало удружење "Тераформинг", чији је директор Мишко Станишић, иначе и члан делегације Републике Србије у Међународној алијанси за сећање на Холокауст, водио програм, подсетивши на читаву причу о депортацији Јевреја из Србије и актуелним активностима на пројектима којим се покушава предупредити сваки облик понављања историје.
- Осамдесет година је просечан људски век. Осамдесет година је, ако се не чува успомена, довољно да се заборави. Наша је дужност да ову успомену чувамо. Никада у историји човечанства се није десило да човек смисли и спроведе индустријско убијање више од милион поптуно невиних жена, деце, само зато што су били друге нације и вере. Човечанство из тог чина не само што ништа није научило, него и даље усавршава средства за масовно уништење других и другачијих људи, не схватајући да је човек једино биће на овој планети које чини оваква безумна злодела - почетак је говора председника Јеврејске општине Нови Сад, Мирка Штарка.
Преносећи поруку градоначелника Новог Сада Милана Ђурића, обраћајући се и у име члана Градског већа за културу Далибора Рожића, координаторка мреже културних станица Новог Сада Виолета Ђерковић присутнима је рекла да се пре осам деценија догодио мучан и горак марш смрти, током којег је новосадска јеврејска заједница која је бројала око четири хиљаде говото у потпуности анулирана.
- Зато морамо причати још више са генерацијама које стасавају, како бисмо им указали на страхоте тог времена и утицали на свест о погубности мржње и нетолеранције - поручила је Виолета Ђерковић.
Присутнима су се обратили и амбасадор Драган Момчиловић, заменик шефа делегације Републике Србије у Међународној алијанси за сећање на холокауст, амбасадор Израела Јахел Вилан, амбасадорка Немачке Анке Конрад и заменик амбасадорке Велике Британије Доминик Отвеј, листом говорећи о почаствованости и значају да се налазе у друштву које делеи поглед да ниједна сила није оправдана уколико доноси људске жртве.
О култури сећања и могућностима да се такво нешто као што је био погром Јевреја у Другом светском рату никада више не понови никоме, односно о реторици мржње и савременом антисемитизму настављено је да се говори много више на међународној трибини која је уследила након отварања изложбе и дела резервисаног за дипломатски протокол. Позвани говорници били су Џош Дубел, Ладислав Трајел, Мишко Станишић, Мирна Херман, Флориан Ејзхауер и Ендру Перси.
Игор Бурић