KULTURA SEĆANJA U KC "SVILARA": Antisemitizam i danas
Čitav diplomatski kor evropskih zemalja okupio se na večerašnjoj tribini "Kultura sećanja i savremeni antisemitizam" u Kulturnoj stanici "Svilara" u Novom Sadu. Potresno je bilo čuti kako se pre 80 godina upravo tu čekalo na transport u zloglasni logor Aušvic-Birkenau, a o tome se na istom mestu sada moglo još nešto videti i pročitati na eksponatima izložbe "Neke reči o Holokaustu u Srbiji".
Događaj je u saradnji sa Jevrejskom opštinom Novi Sad organizovalo udruženje "Teraforming", čiji je direktor Miško Stanišić, inače i član delegacije Republike Srbije u Međunarodnoj alijansi za sećanje na Holokaust, vodio program, podsetivši na čitavu priču o deportaciji Jevreja iz Srbije i aktuelnim aktivnostima na projektima kojim se pokušava preduprediti svaki oblik ponavljanja istorije.
- Osamdeset godina je prosečan ljudski vek. Osamdeset godina je, ako se ne čuva uspomena, dovoljno da se zaboravi. Naša je dužnost da ovu uspomenu čuvamo. Nikada u istoriji čovečanstva se nije desilo da čovek smisli i sprovede industrijsko ubijanje više od milion poptuno nevinih žena, dece, samo zato što su bili druge nacije i vere. Čovečanstvo iz tog čina ne samo što ništa nije naučilo, nego i dalje usavršava sredstva za masovno uništenje drugih i drugačijih ljudi, ne shvatajući da je čovek jedino biće na ovoj planeti koje čini ovakva bezumna zlodela - početak je govora predsednika Jevrejske opštine Novi Sad, Mirka Štarka.
Prenoseći poruku gradonačelnika Novog Sada Milana Đurića, obraćajući se i u ime člana Gradskog veća za kulturu Dalibora Rožića, koordinatorka mreže kulturnih stanica Novog Sada Violeta Đerković prisutnima je rekla da se pre osam decenija dogodio mučan i gorak marš smrti, tokom kojeg je novosadska jevrejska zajednica koja je brojala oko četiri hiljade govoto u potpunosti anulirana.
- Zato moramo pričati još više sa generacijama koje stasavaju, kako bismo im ukazali na strahote tog vremena i uticali na svest o pogubnosti mržnje i netolerancije - poručila je Violeta Đerković.
Prisutnima su se obratili i ambasador Dragan Momčilović, zamenik šefa delegacije Republike Srbije u Međunarodnoj alijansi za sećanje na holokaust, ambasador Izraela Jahel Vilan, ambasadorka Nemačke Anke Konrad i zamenik ambasadorke Velike Britanije Dominik Otvej, listom govoreći o počastvovanosti i značaju da se nalaze u društvu koje delei pogled da nijedna sila nije opravdana ukoliko donosi ljudske žrtve.
O kulturi sećanja i mogućnostima da se takvo nešto kao što je bio pogrom Jevreja u Drugom svetskom ratu nikada više ne ponovi nikome, odnosno o retorici mržnje i savremenom antisemitizmu nastavljeno je da se govori mnogo više na međunarodnoj tribini koja je usledila nakon otvaranja izložbe i dela rezervisanog za diplomatski protokol. Pozvani govornici bili su Džoš Dubel, Ladislav Trajel, Miško Stanišić, Mirna Herman, Florian Ejzhauer i Endru Persi.
Igor Burić