Како узгајати ЗАЧИНСКО БИЉЕ У СТАНУ? Уз ове савете увек ћете имати мирисни и укусни зелени врт
Све што вам је потребно да се упустите у узгој зачинског биља су основне информације о одржавању уз које ће ваш ентеријер убрзо да замирише њиховим неодољивим мирисима.
Последњих година зачинско биље постало је посебно популарно међу заљубљеницима у узгој собних биљака и кулинарство, највише зато јер је једноставно, јефтино и долази с ужитком кувања онога што сте гајили властитим рукама.
Пре свега, важно је да их садите у саксије и земљу са добром дренажом и да их поставите на локацију у стану која је добро осунчана, попут прозорске даске или балкона. Помоћи ће и обогаћивање земље ђубривом које ће да подстакне још раскошнији раст.
Редовно их заливајте, пазећи да је земља увек благо влажна, али не и поплављена јер би прекомерна количина воде могла да доведе до труљења корена.
Приликом брања листића, немојте претерано да штедите јер ће управо то да подстакне њихов даљи раст. Берите их користећи се оштрим маказама, пазећи да не узмете више од две трећине биљке.
Такође га окрећите сваких неколико недеља јер има тенденцију раста према светлу. Ако узгајате зачинско биље за кулинарску употребу, одсеците све цветове који се створе. Кад почне да цвета, лишће многих врста мења укус и постаје горко.
Како бисте у старту имали што више успеха, стручњаци су издвојили врсте које су најлакше за узгој и негу, а то су: босиљак, влашац, першун, мајчина душица, копар...
Žеna.rs/ Дневник