РОДОНАЧЕЛНИК ЗЕЛЕНГРАДА ЧИХАШ БЕНЕ Слику није оставио, већ бођоше
СОМБОР: Од свог установљавања као слободна краљевска варош Сомбор је имао много великих градоначелника који су се у почетку, од елибертације 1749. године звали велики бирови, односно судије, али ни један се у варошкој повесници не памти као Чихаш Бене, човек којем овај град дугује један од својих синонима - Зеленград.
Мада су и његови претходници водили рачуна о озелењавању града којем су били на челу, тек је краткотрајна ера столовања Бењамина- Бене Чихаша од Сомбора створила један од најзеленијих градова овог дела света, о којем се дуго и смело тврдило да по бујности урбаног зеленила место на таквој светској ранг листи уступа само америчкој престоници, Вашингтону.
Као и велики број оних који су унапредили урбане квалитете Сомбора, ни Чихаш Бене није био рођени Сомборац, пошто је рођен у оближњем селу Дорослово, 1853, као син тамошњег лекара Јозефа, потомка мађаризованих Чеха. Остајући рано, са свега 12 година, без оца, Бене постаје Сомборац захваљујући преудаји његове мајке Јосифе, али се школује у Баји и Печују, да би студије права завршио у Будимпешти. После одбрањене докторске дисертације вратио се у Сомбор у којем се пуних осам година налазио на положају великог градског фишкала, односно правобраниоца, да би се 1887. кандидовао и победио на изборима за градоначелника, чиме је добио шестогодишњи мандат за руковођење градом.
Бене Чихаш није дочекао ни крај свог градоначелничког мандата, а камоли да види пун резултат свог прегнућа, пошто је од последица туберкулозе преминуо у 41. години, док су његове пројекте наставили потоњи градоначелници. Не постоји ни један његов сачувани портрет, а здање у којем је провео своје најпродуктивније сомборске године прелазило је из руке у руку, временом губећи свој сјај, да би коначно било обновљено последње деценије прошлог века, када је власник постао чувени Борис Бакић, један од успешнијих Сомбораца у Немачкој, оснивач чувеног минхенског „Аутотехник Борис“.
Корени његове истрајности у замисли и решености да пре свега озелени Сомбор налазили су се засигурно у чињеници да је и сам боловао од тада смртоносне туберкулозе, којој ни најмање нису пријали облаци летње прашине по сомборским сокацима. Велики подухват озелењавања пре свега садницама копривића, односно бођоша надзирао је лично и свако јутро је обилазио град, а поседовао је и своју евиденцију о свим младицама засађеним по градским улицама. Чим би приметио или када би му било јављено да се нека од младица суши, звао би баштована да спасе или замени дрво, па је за његовог мандата посађен највећи број младица још од времена настанка Сомбора као града.
Текст и фото: М. Миљеновић