RODONAČELNIK ZELENGRADA ČIHAŠ BENE Sliku nije ostavio, već bođoše
SOMBOR: Od svog ustanovljavanja kao slobodna kraljevska varoš Sombor je imao mnogo velikih gradonačelnika koji su se u početku, od elibertacije 1749. godine zvali veliki birovi, odnosno sudije, ali ni jedan se u varoškoj povesnici ne pamti kao Čihaš Bene, čovek kojem ovaj grad duguje jedan od svojih sinonima - Zelengrad.
Mada su i njegovi prethodnici vodili računa o ozelenjavanju grada kojem su bili na čelu, tek je kratkotrajna era stolovanja Benjamina- Bene Čihaša od Sombora stvorila jedan od najzelenijih gradova ovog dela sveta, o kojem se dugo i smelo tvrdilo da po bujnosti urbanog zelenila mesto na takvoj svetskoj rang listi ustupa samo američkoj prestonici, Vašingtonu.
Kao i veliki broj onih koji su unapredili urbane kvalitete Sombora, ni Čihaš Bene nije bio rođeni Somborac, pošto je rođen u obližnjem selu Doroslovo, 1853, kao sin tamošnjeg lekara Jozefa, potomka mađarizovanih Čeha. Ostajući rano, sa svega 12 godina, bez oca, Bene postaje Somborac zahvaljujući preudaji njegove majke Josife, ali se školuje u Baji i Pečuju, da bi studije prava završio u Budimpešti. Posle odbranjene doktorske disertacije vratio se u Sombor u kojem se punih osam godina nalazio na položaju velikog gradskog fiškala, odnosno pravobranioca, da bi se 1887. kandidovao i pobedio na izborima za gradonačelnika, čime je dobio šestogodišnji mandat za rukovođenje gradom.
Bene Čihaš nije dočekao ni kraj svog gradonačelničkog mandata, a kamoli da vidi pun rezultat svog pregnuća, pošto je od posledica tuberkuloze preminuo u 41. godini, dok su njegove projekte nastavili potonji gradonačelnici. Ne postoji ni jedan njegov sačuvani portret, a zdanje u kojem je proveo svoje najproduktivnije somborske godine prelazilo je iz ruke u ruku, vremenom gubeći svoj sjaj, da bi konačno bilo obnovljeno poslednje decenije prošlog veka, kada je vlasnik postao čuveni Boris Bakić, jedan od uspešnijih Somboraca u Nemačkoj, osnivač čuvenog minhenskog „Autotehnik Boris“.
Koreni njegove istrajnosti u zamisli i rešenosti da pre svega ozeleni Sombor nalazili su se zasigurno u činjenici da je i sam bolovao od tada smrtonosne tuberkuloze, kojoj ni najmanje nisu prijali oblaci letnje prašine po somborskim sokacima. Veliki poduhvat ozelenjavanja pre svega sadnicama koprivića, odnosno bođoša nadzirao je lično i svako jutro je obilazio grad, a posedovao je i svoju evidenciju o svim mladicama zasađenim po gradskim ulicama. Čim bi primetio ili kada bi mu bilo javljeno da se neka od mladica suši, zvao bi baštovana da spase ili zameni drvo, pa je za njegovog mandata posađen najveći broj mladica još od vremena nastanka Sombora kao grada.
Tekst i foto: M. Miljenović