ДОЂУ ЛЕПО ОБУЧЕНИ, НАПУНЕ ДО ВРХА И ЗБРИШУ Радници пумпи на мукама ЕВО КАКО СЕ ЛОПОВИ МОГУ КРИВИЧНО ГОНИТИ
"Лопови на БС Лукоил код Аеродрома, већ не знам који пут танкају гориво и беже са пумпе” порука је љутитог радника те пумпе.
Он је на Инстаграм профилу сербиаливе_београд, на који је окачио снимак крађе, написао и регистарске ознаке, у нади да ће неко препознати починиоца и јавити им, како би могли да предузму одговарајуће кораке.
Међутим, највећи проблем, кажу, представља питање да ли је крађа у вредности мањој од 5 хиљада динара уопште кажњива, као и како да поступе у том случају.
- Обично на износ мањи од 5.000 полиција не излази на терен него траже да се скине снимак и са се напише одштетни захтев и преда се надлежној станици. Наравно, треба навести и регистарски број. Онда полиција починиоца терети по службеној дужности – каже Саво Пејић, радник на једној пумпи.
Други радник додаје да је проблем и у томе што не смеш да реагујеш, јер ако радник нападне починиоца, може кривично да одговара као запослени. С друге стране, неке пумпе губитак сваљују на раднике, мада је то јако редак случај, кажу пумпаџије.
- Гориво је обично каско осигурано, те је важно да пазиш на број таблица власника који долазе да точе. Кад се деси крађа, можеш да пријавиш да би крађу оправдао картицом кроз касу, објашњава радник процедуру која скидао одговорност с радника, и надокнађује, макар делимично, изгубљен новац компаније која је власник пумпе.
Гориво се краде и из резеровара
Један од возача испричао је недавно за Мондо да му је пре неколико месеци украден бензин из "пунта".
Открио је да је мушкарац, који је из резервоара крао гориво, ухапшен захваљујући томе што је неко од комшија позвао полицију. То вече више аутомобила било је покрадено.
- Крађа се десила на једном паркингу на Новом Београду. Мушкарац је украо гориво из више "пунтића" јер су они погодни за то. Кад смо комшије и ја дошли у полицију сазнали смо да нам је бензин украо мушкарац који је у том тренутку возио џип. Заиста смо се шокирали. Вози скупа кола, а краде из јефтинијих - испричао је саговорник.
Како кажу радници на пумпама, највише краду возачи скупоцених аутомобила. Права епидемија влада, нарочито на ауто-путевима и у великим градовима. Ако сте приметили да су таблице прекривене самолепљивим тракама или толико прљаве да се бројеви и слова не виде, то није само знак да њихов власник покушава да избегне саобраћајне камере – што је такође прекршај. Многи од њих то користе да за џабе наточе гориводо врха - и збришу.
- Велика је гужва, не можемо све да пратимо, нити нешто посебно можемо да учинимо. Нама је битно да на крају смене сравнимо касу, а камере нам помажу да оправдамо крађе. Нисмо ми полицајци да јуримо за лоповима, држава треба то да ради.
А зашто не може? Ево једног од одговора.
- Нема елемената за реални стицај, евентуално продужено кривично дело, и то је дискутабилно с обзиром на вредност украдене ствари, јер је свако појединачно дело , "дело малог значаја" и не гони се ни по приватној кривичној тужби, ни по службеној дужности, али као кривично дело у продуженом трајању би могло – каже у коментару правник Аднан Кријешторац.
Како кажу радници, на већим пумпама у смени се украде горива у вредности око 8.000 до 10.000 динара.
И. Радоичић