DOĐU LEPO OBUČENI, NAPUNE DO VRHA I ZBRIŠU Radnici pumpi na mukama EVO KAKO SE LOPOVI MOGU KRIVIČNO GONITI
"Lopovi na BS Lukoil kod Aerodroma, već ne znam koji put tankaju gorivo i beže sa pumpe” poruka je ljutitog radnika te pumpe.
On je na Instagram profilu serbialive_beograd, na koji je okačio snimak krađe, napisao i registarske oznake, u nadi da će neko prepoznati počinioca i javiti im, kako bi mogli da preduzmu odgovarajuće korake.
Međutim, najveći problem, kažu, predstavlja pitanje da li je krađa u vrednosti manjoj od 5 hiljada dinara uopšte kažnjiva, kao i kako da postupe u tom slučaju.
- Obično na iznos manji od 5.000 policija ne izlazi na teren nego traže da se skine snimak i sa se napiše odštetni zahtev i preda se nadležnoj stanici. Naravno, treba navesti i registarski broj. Onda policija počinioca tereti po službenoj dužnosti – kaže Savo Pejić, radnik na jednoj pumpi.
Drugi radnik dodaje da je problem i u tome što ne smeš da reaguješ, jer ako radnik napadne počinioca, može krivično da odgovara kao zaposleni. S druge strane, neke pumpe gubitak svaljuju na radnike, mada je to jako redak slučaj, kažu pumpadžije.
- Gorivo je obično kasko osigurano, te je važno da paziš na broj tablica vlasnika koji dolaze da toče. Kad se desi krađa, možeš da prijaviš da bi krađu opravdao karticom kroz kasu, objašnjava radnik proceduru koja skidao odgovornost s radnika, i nadoknađuje, makar delimično, izgubljen novac kompanije koja je vlasnik pumpe.
Gorivo se krade i iz rezerovara
Jedan od vozača ispričao je nedavno za Mondo da mu je pre nekoliko meseci ukraden benzin iz "punta".
Otkrio je da je muškarac, koji je iz rezervoara krao gorivo, uhapšen zahvaljujući tome što je neko od komšija pozvao policiju. To veče više automobila bilo je pokradeno.
- Krađa se desila na jednom parkingu na Novom Beogradu. Muškarac je ukrao gorivo iz više "puntića" jer su oni pogodni za to. Kad smo komšije i ja došli u policiju saznali smo da nam je benzin ukrao muškarac koji je u tom trenutku vozio džip. Zaista smo se šokirali. Vozi skupa kola, a krade iz jeftinijih - ispričao je sagovornik.
Kako kažu radnici na pumpama, najviše kradu vozači skupocenih automobila. Prava epidemija vlada, naročito na auto-putevima i u velikim gradovima. Ako ste primetili da su tablice prekrivene samolepljivim trakama ili toliko prljave da se brojevi i slova ne vide, to nije samo znak da njihov vlasnik pokušava da izbegne saobraćajne kamere – što je takođe prekršaj. Mnogi od njih to koriste da za džabe natoče gorivodo vrha - i zbrišu.
- Velika je gužva, ne možemo sve da pratimo, niti nešto posebno možemo da učinimo. Nama je bitno da na kraju smene sravnimo kasu, a kamere nam pomažu da opravdamo krađe. Nismo mi policajci da jurimo za lopovima, država treba to da radi.
A zašto ne može? Evo jednog od odgovora.
- Nema elemenata za realni sticaj, eventualno produženo krivično delo, i to je diskutabilno s obzirom na vrednost ukradene stvari, jer je svako pojedinačno delo , "delo malog značaja" i ne goni se ni po privatnoj krivičnoj tužbi, ni po službenoj dužnosti, ali kao krivično delo u produženom trajanju bi moglo – kaže u komentaru pravnik Adnan Kriještorac.
Kako kažu radnici, na većim pumpama u smeni se ukrade goriva u vrednosti oko 8.000 do 10.000 dinara.
I. Radoičić