С КОЛИКО ГОДИНА ДЕЦИ ДАТИ ТЕЛЕФОН БЕЗ НАДЗОРА Одговор психолога ће вас изненадити
За нове генерације се популарно каже да су „рођени с телефоном“, а неки родитељи поносно истичу да њихово дете већ са годину, две уме на YouTubeu да укључи свој омиљени цртани филм без ичије помоћи. Мобилни телефон је постао неки вид такозване дигиталне цуцле којом родитељи умирују своју децу када нису у могућности да им се посвете.
Па дете онда пусти један клип, он га одведе на следећи, тај на неки други… а мајка и отац могу за то време да заврше гомилу ствари, обавеза или пак да погледају филм.
Знамо да су нам деца постала „палчићи“ – један од основних покрета који савладају јесте померање садржаја на екрану. Иако има родитеља који својој деци забрањују да дотакну телефон, има и оних који деци већ на том бебећем узрасту „дају пуно поверење“.
Психолошкиња Ана Мирковић открива са колико година би детету требало дати телефон без надзора:
- Деци телефон без надзора треба дати тек са 12-13 година, када дете буде когнитивно зрело и спремно, када може логички да размишља и одлучује. А чак и тада родитељ мора да буде укључен, треба да прати расположење детета у тим осетљивим годинама, да отвара теме, јер веома често тинејџер може да буде у депресији због насиља на мрежама, па родитељ мора да буде ту, да посматра – а не да улази у поруке.
Она сматра да је најважнија комуникација са децом, и млађом и старијом, те да деци не треба забрањивати технологију – јер се тако не постиже много.
(Kurir.rs/Zadovoljna.rs)