Конобарима у Немачкој нуде 11.000 евра, али нема ко да ради: Више од 60.000 огласа у угоститељству, проблем са радном снагом "узима данак"
Да угоститељи у развијеним европским земљама зарађују много више него угоститељи у Србији "јасно је као дан", али да њихове плате у Немачкој могу бити и по 11.000 евра и више је него неуобичајено. Један пример, тачније оглас, говори супротно.
Филип и Кристине вон Стум објавили су оглас у Соферсторфу, а ради се о власницима старе дрвене фарме с рестораном у којем се одржавају венчања и семинари.
Чак 11.000 евра месечну плату конобару нуди један угоститељ у Доњој Саској који већ неко време има проблема с проналаском радне снаге. Филип и Кристине вон Стум објавили су оглас у Соферсторфу, а ради се о власницима старе дрвене фарме с рестораном у којем се одржавају венчања и семинари.
Од сада 11.000 евра – поручили су у огласу, преноси Фениџ Магазин. Иако су власници поручили како годишње могу угостити око 50 венчања, због недостатка радне снаге могу их одржати тек између 10 и 15.
Иначе, када је реч о пословима и платама у Немачкој у јуну било 33.160 слободних радних места у угоститељству, док Дехога, организација која окупља угоститеље, претпоставља како је стварна бројка дупло већа.
– У хотелу једног колеге цела је кухињска постава дала отказ у року од недељу дана – поручио је синдикалист Себастиан Риеснер.
Срби у Немачкој: Плате и веће од 3.000 евра
У најјачој европској економији, која је осетила и осећа последице енергетске кризе, али која и буквално вапи за радном снагом, живи и ради минимум 400.000 Срба. Најчешће су то млади до 45 година, али су данас у Немачкој и они старији који чекају пензију и то им је лични услов и да се врате у Србију.
На питање зашто и шта им је то тамо толико боље, кажу да је све некако "лакше, спорије, уређеније и са много мање стреса и размишљања о томе како сутра".
Своју егзистенцију темеље на раду и то најчешће у мањим фирмама у области угоститељства и производњи, али и у здравству, металној индустрији, грађевинарству, пољопривреди, услугама чишћења, обезбеђења... За већину ових послова не треба им добро знање језика, мада је пожељно, док је у здравству обавезно. С годинама многи од њих и науче језик, они старији теже, али деци која се школују временом постаје као матерњи.
По правилу, важи да што су боље квалификације и што боље говоре немачки језик, то им је једноставније да дођу до посла и дугорочно остану. Ипак, већина радника из Србије у Немачкој ради оне мање плаћене послове, за које се тражи само диплома средње школе и површно знање језика.
Мушкарци најчешће зарађују на грађевини и сродним делатностима, где у просеку зарађују и до 2.500 евра месечно. Зидар зарађује 3.214 евра, молер 2.975 евра, а ковач може зарадити 3.053 евра месечно. Умеће вариоца се плаћа око 2.819 евра, а керамичара око 3.000 евра. Возач виљушкара, на пример, има просечну плату 2.679 евра, а путар 3.463 евра. Све су то просечне плате по званичној статистици.
(Феникс Магазин/Пословни.хр)