Прочитајте у штампаном издању Дневника за недељу, 16. јул
Општи је став да пуштање у рад прве брзе пруге на релацији Београд – Нови Сад представља огроман технолошки скок за српску железницу и потпуно нови стандард услуга за путнике.
У разговору за “Дневник” в.д. директор „Србија воза“ Иван Булајић каже да је од 19. марта прошле године, када је отворена брза пруга, превезено више од четири милиона путника, од тога, “Соко” возом близу 2.200.000 путника. Он каже да се договара куповина још пет брзих возова, а током августа треба да буде испоручено 18 возова који развијају брзину од 160 километара на сат који ће бити коришћени за саобраћај унутар Србије и ка Будимпешти, када се буде отворио тај део брзе пруге, на ком се тренутно ради.
Испорука касетних бомби Сједињених Америчких Држава Украјини подсетила нас је све на НАТО бомбардовање у ком је то забрањено оружје обилато кориштено. Током бомбардовања 1999. деловано је касетним бомбама на више локација у 16 општина у Србији, а од “жутих убица”, како иначе називају касетне бомбе, очишћена је површина од 14.028.603 квадратних метара односно 3.175 локација на којима су нађене. Наш новинар доноси и податке о томе колика површина није очишћена од “жутих убица”, као и о томе колико живота у Србији су оне однеле.
Близу Тисе у Молу постоји јединствен птичји парк на нашим просторима. Чланови тамошњег Удружења за заштиту животне средине „Зелентарка” засукали су рукаве и заједно са волонтерима и донаторима направили корисно станиште за птице. Шта све постоји у том парку и како су птице прихватиле свој нови простор, сазнаћете ако прочитате текст у сутрашњем броју нашег листа.
Летња сезона је увелико у јеку, многи су већ отишли на годишње одморе, док неки нису ни почели са припремама, како за одлазак на море, тако и за летње активности на градским плажама или фрушкогорским излетиштима. Наш репортер обишао је продавнице у граду и доноси детаљан попис цена свих потрепштина за летовање.
У редовној рубрици “Архив града – значајни детаљи новосадске историје” сутра можете прочитати на којим су се то местима Новосађани купали у прошлости. Некада је омиљена плажа била „Швимшул”. Према речима директора Историјског архива града Петра Ђурђева, налазила се лево од Варадинског моста у међуратном периоду, од 1922. године, и била место окупљања имућнијих Новосађана.
Тема нашег недељног додатка овог пута су брзи летњи оброци. У “Недељном ручку” пронаћи ћете предлоге и рецепте за јела пре свега од сезонског поврћа за чију припрему није потребно много времена. Ту су и рецепти за припрему летњих коктела, који ће по енормно високим температурама сигурно пријати.