Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ДНЕВНИКОВ ВЕЛИКИ ТУРИСТИЧКИ ВОДИЧ – 1. Део ГРЧКА Сунце, плаже, историја, гастрономија...

29.06.2023. 10:08 10:19
Пише:
Фото: pixabay.com

Сезона летовања увелико је почела, а већина Новосађана свој годишњи одмор проводи ван граница наше земље. Дневник вам доноси Велики туристички водич до вашег омиљеног летовалишта. Данас вас водимо у Грчку, а наредних дана очекујте водиче до Турске, Хрватске и Црне Горе.

Да је интересовање за одлазак на море велико као и прошле године, показује нам податак да су многи суграђани још у новембру резервисали жељене дестинације, међу којима су најпопуларније Грчка и Турска.

Како наводе у туристичкој агенцији „Лидер Травел“, интересовање Новосађана за летовање је велико, али је за нијансу, односно, десет одсто мање у односу на прошлу годину. Најтраженија летовалишта су и ове године у Грчкој (Тасос и острва у Јонском мору) и Турској (Анталија, Алања, Кемер Белек), док је од егзотичнијих увек тражен Египат који је у понуди током целе године, као и Тунис и Дубаји. У односу на прошлу годину, како су рекли, највећи раст броја путника забележен је на авио-аранжманима за Турску, тачније за „ол инклузив“ услуге, док је потражња за одмором у Црној Гори значајно опала.

– Кад путници трошкове ставе на папир, дођу до рачунице да им је јефтиније путовати авионом и „ол инклузив“ у Турску, него у Грчку или Црну Гору, где сами припремају храну, плаћају лежаљке, аутомобил, гориво, путарине – објаснили су у агенцији. – У Црну Гору суграђани углавном иду преко препорука пријатеља или сопственим превозом, а и цене су исте као, на пример, у Грчкој, где је море лепше, а услуга на вишем нивоу. Једина понуда на црногорском приморју код нас је „Лето за младе – Будва“ и то је све.

Према досадашњем искуству агенције „Лидер Травел“, ни приморја других земаља у региону попут Хрватске, Бугарске или Словеније, нису се показала као радо посећена међу Новосађанима. Стога, понуде за одредишта у региону готово да нису ни аранжиране.

У туристичкој агенцији „Маестрал“ наводе да је овогодишња летња сезона почела једнако успешно као и прошла, као и да су најпопуларније грчке дестинације, тачније, Неос Мармарас, Пефкохори и Тасос. Они бележе средње интересовање за Црну Гору, нарочито за Будву, Чањ и Рафаиловиће, док је тражња за бугарским приморјем изузетно слаба, те турсти посећују само Сунчев брег.

На избор летовалишта код туриста највише утичу цене. Најчешћи начин плаћања је на рате, уз обавезу да се приликом резервације уплати 30 одсто од укупне цене, те да се остатак плати 15 дана пред путовање.

Међутим, шта све треба да знате уколико се упутите у неке од наведених летовалишта – од стања на границама, цене горива и хране, осигурања и слично...

ЛЕТОВАЊЕ У ГРЧКОЈ

Једна од омиљених дестинација за летовање наших људи је Грчка и то због најбољег односа цене и квалитета. Цене превоза и смештаја за апартмане за десет дана крећу се од невероватних 175 евра па до астронмских сума, док је било и јефтинијих понуда али почетком године.

Гранични прелази и гужве

За улазак у Грчку највећа гужва на граничним прелазима је углавном петком и суботом, док су у повратку највећи застоји недељом. Најчешће гужве на границама су 1. и 15. у месецу, као и данима ка да су у Северној Македонији државни празници.

Цене превоза, путарина, горива

Уколико се определите да до Грче идете аутобусом, повратне карте вас могу коштати од 55 до 100 евра, а ако бисте радије летели, то можете себи приуштити по цени од 43 до 456 евра. Наравно, све зависи пркео које компаније летите и колико раније резервишете карте. Ваља напоменути да из Београда до Солуна и Атине имате на располагању домаћу авио-компанију Аир Сербиа и грчки Аегеан Airnjays, с тим да од ове године наша компанија нуди директне летове и за Родос, Крит и Крф. До Солуна можете стићи и летом из Краљева, а до Крфа из Ниша. Кад је реч о niskobuyеtnim летовима током летње сезоне, имате их из Београда до Санторинија, Родоса, Крита и Крфа.

Кад је реч о одласку на море сопственим возилом, до жељене дестинације чекају вас путарине. Док сте у Србији, од Новог Сада до Прешева путарина је 1.960 динара, а од Београда до Прешева 1.690. Уколико идете кроз Бугарску, путарина од Новог Сад до Димитровграда је 1.760, а од Београда 1.490 динара.

У Северној Македонији путарину ћете платити на укупно пет наплатних рампи по укупној вредности од 8,5 евра, што можете платити и у кешу и картицом. За пут кроз ову државу потребан вам је Зелени картон који кошта 2.000 динара и може се извадити у АМШ.

Путарина у Бугарској се не плаћа на наплатним рампама, него је неопходно да купите вињету, а то можете урадити и на пумпи у Србији, непосредно пре граничног прелаза, потом по уласку у Бугарску у близини прелаза на киоску (плаћа се у левима) са јасно истакнутим натписом или на првој пумпи (где можете плаћати у еврима). Цена вињете од петка у подне до недеље до поноћи је десет лева, односно пет евра, за седам дана је 15 лева (осам евра), док је за 30 дана укупна путарина 30 лева (16 евра).

Од граничног прелаза Евзони до Лефкаде постоји осам наплатних рампи, а укупна путарина износи 14,65 евра. Од Солуна до Атине има 11 наплатних рампи и путарина је чак 31,35 евра. Од Евзонијја до Тасоса пролазите кроз пет наплатних рампи на којима укупно платите 7,40 евра. Кад идете од Евзонија до Парге, на седам рампи платите 10,60 евра, а по истој цени стижете и до острфа Крф. Осим путарина, обавезна су вам, по потреби, и стајања на бензинским пумпама. Цене горива су повољније у Северној Македонији, где литра дизела кошта 1,25 евра, док је бензин 1,43. У Грчкој су цене више – за дизел 1,72 евра, за бензин чак 2,05.

Ако не пазите како возите, чекају вас папрене казне

Кад се одлучите да седнете за волан и одвезете се на грчко море, знајте да вас прекорачење брзине до 20 км/х кошта 100 евра, а више од 50 км/х је 350, плус искључење из саобраћаја на 60 дана.

Пролазак кроз црвено је 700 евра, кршење забране претицања 350, прелазак преко пуне линије од 200 евра и евентуално двадесетодневна забрана вожње. Прекршај паркирања је од 40 до 80 евра и могуће одузимање возачке дозволе на десет дана и саобраћајне на 20, као и скидање таблице са возила. Паркирање на месту предвиђеном за возаче особе са инвалидитетом, кажњава се са 150 евра и одузимањем возачке и саобраћајне дозволе на десет дана. Такође, вожња без појаса је 350 евра, а коришћење мобилног телефона током вожње 100 евра.

У Грчку без визе

Држављанима Србије за улазак у Грчку није потребна виза, довољан је важећи пасош. Иако су рестрикције које су се тицале коронавируса укинуте за текуће лето, ношење маски нијеобавезно на отвореном и у затвореном просотру, осим у болницама.

Здравствено и путно осигурање за 127 динара по дану

Будући да Грчка није на списку земаља са којом Србија има потписан споразум о бесплатној здравственој заштити, пред сам пут можете отићи код свог изабраног лекара, добити потврду која гарантује да нисте имали акутна или хронична обољења prеthodnih 12 месеци, те отићи у Филијалу где добијате посебан образац. У случају медицинске ургнеције, потребно је да се по повратку у земљу, ради рефундације трошкова, Фонду поднесете сву медицинску документацију и оригинал рачуне, као и образац који сте узели пред сам пут. Комисија у оквру Фонда има рок од 60 дана да донесе одлуку о рефундацији. Треба знати и да дежурне државне болнице у Грчкој не наплаћују своје услуге, али само у хитним случајевима. Ипак, најбоље је да пред путовање у ту државу уплатите приватно здравствено и путно осигурање, чија је основна полиса по дану 127 динара.

„’Ало, Србија, чујемо ли се?“

Можда Србија и Грчка немају потписан споразум о здравственој заштити, али имају о ромингу, што значи да можете користити неку од понуда вашег провајдера која ће вам бити потребна ако путујете колима и треба вам ГПС. Такође, можете купити и еСим пакет или картицу мобилног провајдера у Грчкој, за седам дана са неограниченим интернетом по оквирној цени од 6,5 евра. Цене свакако варирају у сезони и у зависности од акција.

Хранашта се сме унети, а шта се мора купити

Како неписана традиција налаже, путовање у Грчку на море подразумева и ношење хране, међутим треба знати да је забрањен транспорт, односно унос меса, млека и млечних производа. Ипак, можете понети до пет килограма свежег воћа и поврћа, осим кромпира, до два килограма млека у праху и хране за бебе, као и до два килограма хране за кућне љубимце. Можете понети пиринач, кечап, готова јела, макароне, кекс, чоколаду, воду, сокове, с тим да вредност наведених намирница не сме да прелази 300 евра по путнику. Дозвољен је унос две кутије цигарета или до 50 грама дувана, литар жестоког пића са више од 22 одсто алкохола или два литра жестоког пића који има мање алкохола од поменутог процента. Кад је реч о новцу, можете унети до 10.000 евра у готовини.

Ако ћете се у Грчкој хранити у сопственој режији, треба да знате да је килограм свеже рибе од 5,5 до 15 евра, млевено месо од 6,6, свињски врат са костима 5,9, хлеб до 1,9 евра, млеко је 2,5, паковање јаја од 12 комада је од 2,2 до 4 евра, сунцокретово уље до 2,5, маслиново од 5 до 7, тестенина се може наћи за евро, брашно од 1,3, шећер за 1,2, фета сир од 7 до 11 евра, парађз од 1,5, краставци по комаду коштају од пола евра, док је килограм црног лука од 0,5 евра, а кромпир до 2 евра. Килограм воћа (јабуке, лимун и банана) кошта од 1 до 2 евра. Тоалетни папир се може купити за 4 евра, шест флаша воде од по литре и по за 1,10 евра, домаће пиво од пола литре за 0,8 евра, а кутија цигарета је од 4,5.

Провозајте се бициклом или скутером

Уколико желите да се провозате Грчком, а нисте дошли својим аутом, изнајмљивање бицикла кошта 10 евра по дану, скутер се може рентирати од 10 до 40, а аутомобил од 25 до 70 евра.

Најјефтиније је сунчати се на свом пешкиру

Цене лежаљки су у Олимпској регији најниже, потом „скачу“ на Халкидикију, Таососу и у Солунској регији, док су најскупље у Парги, на Лефкади и Кефалонији. У најјефтинијим деловима, комплет од две лежаљке и једног сунцобрана се не наплаћује ако се наручи пиће које је у просеку 2,5 евра. У Полихрону се за 5 евра добију пиће и лежаљка, док су у Пефкохорију и Ханиотију цене од 8 до 10 евра за сет од две лежаљке и сунцобрана. Има и скупљих понуда, од 12 па до 50 евра за сет, док на плажи Ла Скала треба издвојити и до 120 евра за два сета лежаљки у прва три реда до воде, док је иста цена за кревет са балдахином за шест особа.

Како до наше амбасаде

Приликом боравка у Грчкој, за конзуларну помоћ и заштиту можете се обратити Амбасади Републике Србије у Атини (Vasilissis Софиас Аве. 106, 11 527 Атина) путем телефона +30 210 777 4344, +30 210 777 4355 и +30 210 747 2360, или мејл адресе [email protected] и [email protected].

Екипа Дневника

Пише:
Пошаљите коментар