Брнабић: Почиње електронска пријава насиља над децом
БЕОГРАД:Председница Владе Србије Ана Брнабић изјавила је да ће од петка почети примена електронског система пријаве насиља над децом на платформи "Чувам те".
На седници Скупштине Србије посвећеној безбедносној ситуацији, Брнабићева је рекла да су, у складу са програмом рада Владе до 2026. године и приоритетом унапређења безбедности деце, младих и просветних радника у установама васпитања и образовања, предузете активности за пуштање у рад електронског система пријаве насиља за грађана и надлежне органе и установе у оквиру националне платформе за превенцију насиља коју укључују децу.
"То је платформа 'Чувам те'. Поред видео снимака, са предавањем на различите теме у вези са безбедношћу и вршњачким насиље, на платформи 'Чувам те', креиран је систем за пријаву насиља који ће користити грађани, надлежни органи и установе", навела је премијерка.
Додала је да ће на једном месту, преко Тријажног тима који је успостављен у оквиру Министарства за информисање и телекомуникације, сви надлежни органи пратити буквално сваку пријаву насиља према детету и ток њеног решавања.
"Статус пријаве ће бити доступан у сваком тренутку, а и грађани ће моћи да подносе пријаве Тријажном тиму, прате ток и исход", рекла је Брнабићева.
Она је нагласила да су полицијски службеници, њих 12.368, саобраћајне и криминалистичке полиције, већ почели и у наредном периоду ће наставити обезбеђивање 1.832 школе, како државне, тако и приватне.
"Ангажован је максималан број полицајаца на јавним просторима и објектима на којима борави и окупља се већи број грађана. Предузимају се интензивне активности на контроли држања и ношења оружја, прикупљању сазнања о неовлашћеном држању и ношењу оружја. На подручју Београда успостављена је акција ''Salus', враћања сигурности грађана", навела је премијерка.
Вршњачко насиље у Србији од данас може да се пријави и електронски и то на платформи "Чувам те".
Како је речено на представљању платформе у Канцеларији за Е-управу Владе Србије родитељи и деца ће попуњавањем формулара на овој платформи која се састоји од 10 корака моћи да пријаве насиље.
Како је истакнуто, то могу да ураде анонимо, али и да се представе, а такође моћи ће да прате поступање по њиховој пријави.
Они који пријаве насиље анонимоно мораће да запамте број пријаве како би пратили поступање, а они који су се приликом приступања представили добиће информације на е-маил адресу.
Министар информисања и телекомуникација Михаило Јовановић је истакао да је циљ покретања ове платформе да се грађанима омогући да на једноставан начин пријаве насиље и да на транспарентан начин прате поступање надлежних институција по њиховој пријави.
"Захваљујући националној платформи 'Чувам те' имаћемо увид у ефикасност поступања сваке установе где се чека на поступање, а кроз време и анализе које су донеле позитивне резултате или нису", рекао је Јовановић.
Како је рекла, акција 'Salus' се спроводи од 8. маја, од 8 до 22 цаса, а полицијски службеници спроводе опсервацију критичних места у и око школских објеката, легитимишу се сумњива лица, проверавају се возила и ради на запажању безбедносно занимљивих појава.
"Полицијски службеници су обавезни да у свим школама за време одржавања наставе, доласка и одласка ученика, и посебну пажњу да посвете раном уочавању сумњивих активности", рекла је Брнабићева.
Она је истакла да је МУП израдио стратешку процену јавне безбедности за 2022.-2025. године, која приказује стање јавне безбедности, идентификује кључне безбедносне претње и ризике и предлаже стратешке приоритете у раду полиције.
Како је навела, стање јавне безбедности у Србији се прати и процењује на основу два кључна показатеља - објективне природе, кроз статистичке податке, и субјективне, на основу перцепције грађана.
"Стратешке приоритети су спречавање и сузбијање кривичних дела и прекршаја извршених на јавном простору и спречавање и сузбијање насиља на спорским догађајима. Безбедност, деце, ученика и школа је једно од приоритета у раду полиције. Полиција континуирано прати ситуацију и у складу са проценама усмерава своје активности које се односе на превентивно деловање и едукативне кампање", рекла је премијерка.
На територији Србије полицијске управе на почетку сваке године имају обавезу да изврше анализу безбедности ученика и школа у prеthodnoj школској години, као и остварену сарадмју са школама.
"У оквиру тога, сваког 1. септембра се организују састанци са директорима. У школама где је донета заједничка оцена од стране директора и командира полицијске испоставе, доведени су школски полицајци који врше позорничку делатност у тим рејонима, чије је радно време у складу са проблематиком, а у време распуста са проценом".
Од 2018. године обучено је 327 полицијских службеника да раде као школски полицајци. У току школске 2022/2023. школске године организовано је 3.385 предавања, трибина, радионица, посета ученика полицији и дружења ученика са полицијом, навела је Брнабићева.
Она је истакла да се у Београду се налази 327 васпитно-образовних установа, 199 основних школа, 103 средње школе и 25 школа за основно и средње образовање.
"До 3. маја на унапређењу стања безбедности било је ангажовано 140 школских полицајаца који су покривали 205 школа, од чега 140 основних и 65 средњих школа за које је процењено да су биле безбедносно угроженије, док су остале покриване короз редовну службу", рекла је премијерка.
Додала је да је после убистава у ОШ "Владислав Рибникар", наложено да полицијске управе ступе у контакт са директорима школа и да изврше анализу стања безбедности, а да је после убистава у околини Младеновца, наложено хитно видљиво појачано присуство полиције на јавним местима и објектима.
"Полицијски службеници су дужни су да предузму мере заштине у свим основним и средњим школама за време наставе, за време доласка и одласка ученика у школе, и посебну пажњу усмере на рано препознавање могућих ризика и претњи", казала је премијерка.