Вршњачко насиље препознати на време
Координационо тело за борбу против насиља у основним и средњим школама на територији Града Новог Сада организовало је обуку школских служби за реаговање у случају вршњачког насиља, у Средњој машинској школи.
На предавању су учествовали педагози, психолози, секретари и директори средњих новосадских школа, те чланови тимова за превенцију насиља, као и представници ђачког парламента.
Тема обуке била је препознавање свих облика насиља са посебним освртом на електронско, које у последње време предњачи када је реч о пријављеним случајевима Градској управи за образовање. Овакав вид едукације просветних радника и чланова школских служби обухвата свих 39 школа на територји Града, а тренутно се одвија друга фаза, као наставак обуке која је била организована у основним школама почетком школске 2022/2023. године. Како каже чланица Координационог тела за борбу против насиља у основним и средњим школама на територији Новог Сада Биљана Кикић Грујић, у овај циклус укључене су и приватне средње школе, у којима је такође потребно препознати вршњачко насиље.
– Током обуке упознајемо колеге са свим облицима насиља и злостављања, њиховог препознавања и реаговања – рекла је Биљана Кикић Грујић. – Потом их упознајемо са поступцима полиције у случајевима прекршаја, као и њиховим реаговањем након учињених кривичних дела, да бисмо у завршном делу нагласили на који начин школе треба да поступају уколико препознају насиље.
Она је нагласила да низ организованих обука у основним и средњим школама представља подршку свим просветним радницима да се додатно оснаже уколико посумњају или се деси било који облик насиља и злостављања, те да такве случајеве што пре пријављују и решавају већ на првом нивоу препознавања.
– Осим три поменута нивоа насиља, у зависности од степена опасности, постоје и четири врсте вршњачког насиља: физичко, емоционално, сексуално и електронско – додала је саговорница. – У тренуцима када насиље препознамо, не смемо да га занемаримо и кажемо да су то дечје игре и дечја шала, зато што знамо из искуства да оно брзо достигне трећи, најопаснији ниво ако се не реагује на првом нивоу.
Након друге фазе Програма сензибилисања професионалаца у установама образовања и васпитања за поступања по пријавама насиља, злостављања, занемаривања и дискриминације, од септембра се планира и трећа фаза, током које ће се организовати обука родитеља.
А. Чегар