Vršnjačko nasilje prepoznati na vreme
Koordinaciono telo za borbu protiv nasilja u osnovnim i srednjim školama na teritoriji Grada Novog Sada organizovalo je obuku školskih službi za reagovanje u slučaju vršnjačkog nasilja, u Srednjoj mašinskoj školi.
Na predavanju su učestvovali pedagozi, psiholozi, sekretari i direktori srednjih novosadskih škola, te članovi timova za prevenciju nasilja, kao i predstavnici đačkog parlamenta.
Tema obuke bila je prepoznavanje svih oblika nasilja sa posebnim osvrtom na elektronsko, koje u poslednje vreme prednjači kada je reč o prijavljenim slučajevima Gradskoj upravi za obrazovanje. Ovakav vid edukacije prosvetnih radnika i članova školskih službi obuhvata svih 39 škola na teritorji Grada, a trenutno se odvija druga faza, kao nastavak obuke koja je bila organizovana u osnovnim školama početkom školske 2022/2023. godine. Kako kaže članica Koordinacionog tela za borbu protiv nasilja u osnovnim i srednjim školama na teritoriji Novog Sada Biljana Kikić Grujić, u ovaj ciklus uključene su i privatne srednje škole, u kojima je takođe potrebno prepoznati vršnjačko nasilje.
– Tokom obuke upoznajemo kolege sa svim oblicima nasilja i zlostavljanja, njihovog prepoznavanja i reagovanja – rekla je Biljana Kikić Grujić. – Potom ih upoznajemo sa postupcima policije u slučajevima prekršaja, kao i njihovim reagovanjem nakon učinjenih krivičnih dela, da bismo u završnom delu naglasili na koji način škole treba da postupaju ukoliko prepoznaju nasilje.
Ona je naglasila da niz organizovanih obuka u osnovnim i srednjim školama predstavlja podršku svim prosvetnim radnicima da se dodatno osnaže ukoliko posumnjaju ili se desi bilo koji oblik nasilja i zlostavljanja, te da takve slučajeve što pre prijavljuju i rešavaju već na prvom nivou prepoznavanja.
– Osim tri pomenuta nivoa nasilja, u zavisnosti od stepena opasnosti, postoje i četiri vrste vršnjačkog nasilja: fizičko, emocionalno, seksualno i elektronsko – dodala je sagovornica. – U trenucima kada nasilje prepoznamo, ne smemo da ga zanemarimo i kažemo da su to dečje igre i dečja šala, zato što znamo iz iskustva da ono brzo dostigne treći, najopasniji nivo ako se ne reaguje na prvom nivou.
Nakon druge faze Programa senzibilisanja profesionalaca u ustanovama obrazovanja i vaspitanja za postupanja po prijavama nasilja, zlostavljanja, zanemarivanja i diskriminacije, od septembra se planira i treća faza, tokom koje će se organizovati obuka roditelja.
A. Čegar