Ко је Јаков Милатовић који је након 30 година Ђукановића послао у историју
ПОДГОРИЦА: Председнички кандидат Покрета Европа сад Јаков Милатовић, који је на основу првих процена изборних резултата проглашен новим председником Црне Горе, припада плејади млађих црногорских политичара, који је у жизу политичке јавности дошао улалском у владу премијера Здравка Кривокапића на место министра за економски развој.
По изгласавању неповерења тој влади, Милатовић је заједно са бившим министром финансија Милојком Спајићем основао Покрет Европа сад(ПЕС), јуна прошле године.
Рођен је у Подгорици 7. децембра 1986. године. Ожењен је Миленом и има троје деце - ћерке Сару и Ану, те сина Давида. По националности је Црногорац, а по вероисповести православац.
На локалним изборима у Црној Гори октобра прошле године ПЕС је освојио највећу подршку у Подгорици и најавио формирање власти са странкама победницама парламентарних избора у августу 2020., а Милатовић је био виђен за градоначелника Главног града.
ПЕС је Милатовића кандидовао за председника Црне Горе након што је Државна изборна комисија одбацила кандидатуру његовог партијског колеге Спајића и у првом изборном кругу је освојио 28.9 одсто гласова, чиме се пласирао за други круг. У другом изборном кругу ће стати на црту кандидату ДПС и актуелном шефу државе који се надмеће за још један председнички мандат Милу Ђукановићу.
Основну, средњу школу и факултет завршио је Подгорици. Био је студент генерације са просечном оценом 10, што му је омогућило да добије разне стипендије за наставак школовања у иностранству. Као стипендиста америчке владе једну студијску годину је провео на Државном универзитету Илиноиса (Illinois Стате Университи). После тога је један семестар слушао на Универзитету за економију и бизнис у Бечу (WU Wien), овог пута као стипендиста Владе Аустрије. Европска комисија му је омогућила да једну студијску годину проведе на Универзитету у Риму (Ла Сапиенза). Као стипендиста британске владе магистрирао је економију на Универзитету Оксфорд (Oxford Univеrsity). Поред формалног образовања, Милатовић је похађао и програме у организацији Уједињених нација у Њујорку, немачке Фондације Конрад Аденауер, Амбасаде Црне Горе у Риму и Канцеларије за међународну сарадњу Економског факултета у Подгорици.
Поред тога, прошао је и програм „Oxbridge Ацадемиц“ на Оксфорду, те бројне програме Међународног монетарног фонда (MMF) у Лондону, Лондонске школе економије (ЛЦЕ) и других. Усавршавао се и на Универзитету у Пекингу, Лидерској академији Универзитета Стандфорд и Универзитета у Београду.
Добитник је бројних признања, говори енглески, италијански и шпански језик.
Радио је у банкарском сектору у земљи и иностранству, био је део тима за економску и политичку анализу у Европској банци за обнову и развој (ЕБРД), бавио се економском анализом региона Југоисточне Европе, а потом анализом земаља Западног Балкана. Од 2018. до 2020. године је у Букурешту радио као главни економски аналитичар ЕБРД-а за Румунију, Хрватску, Словенију у Бугарску.
Аутор је више стручних радова и коаутор две књиге.
Милатовић и Спајић су јавности представили програм „Европа сад!“ који подразумева сет реформиских закона с циљем побољшања стандарда грађана Црне Горе, а, између осталог, повећање минималне плате са 250 на 450 евра, укидање доприноса за здравство, увођење неопорезивог дела зараде до 700 евра и прогресивно опорезивање када је у питању порез на доходак физичких лица и порез на профит предузећа.
Програм ПЕС-а предвиђа просечну плату од хиљаду евра и минималну пензију од 450 евра, затим нулту стопу незапослености, те инсистирање на владавини права и европским интеграцијама.
Милатовића су у другом кругу подржале странке Демократског фронта, Демократе Црне Горе, ГП Ура, Права Црна Гора, Уједињена Црна Гора...